21 Април, 2018
0.1435

„НОВИ МЕУРИ“ во светската економија: Шојбле предупредува за нова светска финансиска криза

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2017

Актуелниот министер за финансии на Германија Волфганг Шојбле предупреди дека продлабочените нивоа на светскиот долг и прекумерната ликвидност претставуваат сериозен ризик за светската економија.

Во последно интервју како министер за финансии на Германија за Financial Times Шојбле, кој во изминатите осум години раководеше со една од најголемите економии во светот, изјави дека постои опасност од создавање на "нови балони" поради трилиони долари кои централните банки ги инјектирале во пазари.

Германскиот министер исто така, предупреди за ризиците за стабилноста на еврозоната, особено оние ризици кои произлегуваат од банкарски салда, затрупани од посткризното наследство на нефункционални кредити.

Шојбле, кој е поддржувач на фискалната дисциплина и кој доминира со политичкиот одговор на Европа во однос на должничката криза во Еврозоната, е критикуван во земји како Грција, каде е окарактеризиран како составувач на мерките за штедење. Тој, сепак, ќе биде запаметен главно како најстраствен проевропски политичар во кабинетот на германскиот канцелар Ангела Меркел.

Во однос на Brexit Шојбле изјави дека гласањето во Велика Британија минатата година покажал колку "глупаво" е да се слушаат "демагозите кои велат (...), дека "плаќаме премногу за Европа".

Досегашниот министер за финансии на Берлин ќе заземе нова функција како претседател на германскиот Бундестаг покрај стравувањата како законодавството во земјата ќе биде погодено од влегувањето на 92 пратеници од "Алтернатива за Германија" (AFD). Оваа десничарска популистичка партија го воодушеви политичкиот статус кво, освојувајќи 12,6% од гласовите на изборите од минатиот месец.

Шојбле, кој присуствуваше на последната средба на министрите за финансии од Еврогрупата во понеделник, се стреми да ги увери сојузниците на Германија дека изненадувачки успех на AFD на никаков начин нема да ја промени посветеноста на земјата на либералдемократијата. "Нема шанси Германија да се врати на национализмот", рече тој.

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници