19 Јуни, 2021
0.0193

Новинарка ќе одговара за лажна вест дека РОСУ ќе биде на располагање на Црна Гора

Објавено во: Балкан 07 Јануари, 2020

Поранешната главна и одговорна уредничка на порталот ФОС, Анѓела Ѓукановиќ (26), е пуштена да се брани од слобода, откако е уапсена поради сомениние дека извршила кривично дело предизвикување на паника и неред.

Медиумската асоцијација на Југоисточна Европа (МАЈЕ) најостро го осуди апсењето и притворот за уредничката. 

Од МАЈЕ велат дека не сакаат да навлегуваат во содржината на спорниот текст, затоа што тој не може да биде причина за притворање на новинари или уредници.

„Црногорските институции имаат на располагање низа на механизми во согласност со постоечките позитивни прописи да бара одговорност поради некој текст за кој сметаат дека е неточен – од судски тужби до постапки пред регулаторните тела. Тоа што тие постапки се неефикасни, како по постоечките така и по новите, идни законски решенија, одговорноста исклучително е токму кај овие институции кои го создале таквиот систем“ – стои во соопштението.

Полицијата претходно пренесе дека таа предизвикала паника во јавноста со пренесување на лажни вести преку медиумите, и како авторка објавила текст со насловот „ФОС открива: Припадници на РОСУ на располагање на Црна Гора за Бадник“. Во написот се вели дека „околу 250 припадници на единицата РОСУ – Специјална косовска единица, ќе бидат достапни на црногорските безбедносни органи на денот на собир во Подгорица закажан за Бадник“.

„Треба да се напомене дека се во тој текст беше апсолутна лага и обид за ширење дезинформации, насочени кон ширење паника и немири, а поголеми последици беа спречени со реакцијата на надлежните државни органи“, се вели во соопштението на црногорското МВР.

Таа на сослушувањето ги отфрлила обвиненијата. Нејзиниот адвокат, рекол дека таа не сакала го открие изворот на информацијата. 

Можеби ќе ве интересира

Во Словенија вработените во услужните дејности ќе се тестираат за коронавирус еднаш неделно

Во Словенија вработените во услужните дејности ќе се тестираат за коронавирус еднаш неделно

БЛИЦ: Албин Курти го минирал состанокот на лидерите на регионот во Виена, ги налутил и Курц и Лајчак?

БЛИЦ: Албин Курти го минирал состанокот на лидерите на регионот во Виена, ги налутил и Курц и Лајчак?

Да им се забрани влез во Србија на тие што гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница, еве што бара српскиот министер Вулин

Да им се забрани влез во Србија на тие што гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница, еве што бара српскиот министер Вулин

ПЛЕНКОВИЌ ВЕРОЈАТНО БИ ВИ ГО ЗЕЛ МИКРОФОНОТ ОД РАКА И БИ ГО ИЗЕЛ - хрватскиот претседател кон новинар

ПЛЕНКОВИЌ ВЕРОЈАТНО БИ ВИ ГО ЗЕЛ МИКРОФОНОТ ОД РАКА И БИ ГО ИЗЕЛ - хрватскиот претседател кон новинар

ОД ЕСЕН: Во Србија задолжителна вакцинација на децата против овчи сипаници

ОД ЕСЕН: Во Србија задолжителна вакцинација на децата против овчи сипаници

СЕ РАЗВЕДУВА ПО 30 ГОДИНИ „СРЕЌЕН БРАК“ - Ведрана Рудан има нова љубов, човек помлад 16 години

СЕ РАЗВЕДУВА ПО 30 ГОДИНИ „СРЕЌЕН БРАК“ - Ведрана Рудан има нова љубов, човек помлад 16 години

За државјаните на земјите од зелената ковид листа влезот во Грција е олеснет

За државјаните на земјите од зелената ковид листа влезот во Грција е олеснет

Ме гледаше во очи и ми кажа дека ќе ја убие - СТРАШНА ИСПОВЕД НА РОДИТЕЛИТЕ НА АНА КОЈА НАСТРАДА ОД ПОРАНЕШЕН ПОЛИЦАЕЦ

Ме гледаше во очи и ми кажа дека ќе ја убие - СТРАШНА ИСПОВЕД НА РОДИТЕЛИТЕ НА АНА КОЈА НАСТРАДА ОД ПОРАНЕШЕН ПОЛИЦАЕЦ

10 ДЕНА СЕ БОРИ СО БОЛЕСТА: Маестралниот Славко Штимац хоспитализиран во ВМЦ поради пневмонија од Ковид-19

10 ДЕНА СЕ БОРИ СО БОЛЕСТА: Маестралниот Славко Штимац хоспитализиран во ВМЦ поради пневмонија од Ковид-19