22 Март, 2023
0.0298

Новиот лек против Алцхајмерова болест е значајно откритие, тврдат лекарите

Објавено во: Свет 30 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Лекот кој го забавува оштетувањето на мозокот кај луѓето со Алцхајмерова болест, лекарите го нарекуваат „значаен напредок“.

Резултатите од тестирањето на новиот лек ставија крај на една деценија неуспеси.

Се испраќа порака дека е можно да се најде лек кој ќе ја лекува најчестата форма на деменција - Алцхајмеровата болест.

Сепак, влијанието на новиот лек лекенемаб засега е мало и прашање е како тој помага во секојдневниот живот на заболените од оваа болест.

Лекот делува кога се дава во раните фази на болеста, така што оние со напредната болест нема да можат да го користат.

Тој е дизајниран да ги отстрани купчињата токсичен бета-амилоид протеин што се таложи во мозокот на луѓето со Алцхајмерова болест.

Истражувачите од Велика Британија за Алцхајмеровата болест велат дека резултатите се „значајни“.

Џон Харди, еден од водечките истражувачи во оваа област, го нарекува „историски момент“, додавајќи дека на повидок е развој на терапија за овој здравствен проблем.

Тара Спајрс-Џонс од Универзитетот во Единбург истакнува дека резултатите се важни затоа што долги години сè е неуспешно.

Досегашната практика е на луѓето кои боледуваат од Алцхајмерова болест да им се даваат лекови кои само ги контролираат симптомите, но тие не влијаат на текот на болеста.

Леканемаб е антитело како оние кои напаѓаат вирус или бактерии, кои се направени за да го предупредат имунолошкиот систем да го отстрани амилоидот од мозокот.

Амилоидот е протеин кој се депонира во просторот помеѓу невроните во мозокот.

Ги формира карактеристичните плаки кои се клучна карактеристика на Алцхајмеровата болест.

За време на испитувањето, 1.795 волонтери во раните стадиуми на болеста добивале инјекција од лекот на секои две недели.

Резултатите, претставени на конференција во Сан Франциско - Клинички испитувања за Алцхајмерова болест, беа објавени во списанието New England Journal of Medicine, но тие не се чудотворно лекување.

Болеста продолжи да ги уништува мозочните клетки, но лекот ја забави прогресијата на болеста за една четвртина во текот на 18-месечното испитување.

Во Америка моментално се дискутира за влијанието на лекот и дали тој треба да биде вклучен во поширока употреба.

Фармацевтските компании „Еисаи“ и „Биоген“, кои работеа на развојот на лекот, планираат да аплицираат за лиценца и во други земји.

Дејвид Есам е од Кент, град во Велика Британија, има 78 години и учествувал во испитувањето на лекот.

Алцхајмеровата болест го натерала да ја напушти работата како млад човек - не можел да се сети како да изгради нешто или како да користи алатка.

Тој користи дигитален часовник, бидејќи повеќе не може да го одреди времето на обичен часовник.

„Тој веќе не е човекот како некогаш, му треба помош за многу работи, неговото сеќавање речиси и да не постои“, вели неговата сопруга Шерил.

Но, експериментот со новиот лек му даде надеж на семејството.

„Ако некој може да ја забави или спречи Алцхајмеровата болест, тоа би било одлично, бидејќи тоа е толку ужасна работа“, вели Дејвид.

Во светот има околу 55 милиони луѓе како Дејвид, а некои проценки се дека до 2050 година бројот на заболени од оваа болест ќе надмине 139 милиони.


Фото: unsplash

Можеби ќе ве интересира

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!