16 Јули, 2020
0.0409

Новите пратеници утре ќе добијат уверенија

Објавено во: Македонија 27 Декември, 2016

Државната изборна комисија (ДИК) утре свечено ќе им ги врачи уверенијата на претставниците на коалициите и на политичките партии кои освоија  мандати на предвремените парламентарни избори, кои се одржаа на 11 декември. 

„Ве известуваме дека уверенијата за пратениците избрани на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија, ДИК ќе им ги врачи на овластените претставници на коалициите и на политичките партии кои освоија пратенички места, на свечен настан закажан за 28 декември 2016 година (среда) со почеток во 14 часот. Настанот ќе се одржи во седиштето на Државната изборна комисија (во зградата на поранешниот НИП „Нова Македонија)“- стои во соопштението на ДИК.

По прогласувањето на конечните резултати и врачувањето на уверенијата, според Уставот, крајниот рок за конституирање на новото Собрание е 31 декември, односно 20 дена од одржувањето на изборите, кои во овој случај беа на 11 декември.

Се очекува претседателот на претходниот собраниски состав, Трајко Вељаноски, следните денови да ја свика конститутивна седница, а ако тоа не го направи од некоја причина, честа да ја свика и да ја води првата седница, според Деловникот на Собранието, ќе ја има највозрасниот пратеник од новоизбраниот состав – Бранко Маноиловски од ДУИ.

На предвремените парламентарни избори Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, Коалцијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.

Читајте уште

ЗА ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: Кој е првиот Албанец кој ќе биде на чело на МВР?


До изборот на нова влада со МВР и со Собранието ќе раководат кадри на ДУИ

Можеби ќе ве интересира

ЗАЕВ: СИГУРНИ СЕ ТРИ ПРАТЕНИКА ПЛУС, ОЧЕКУВАМЕ И ПОВЕЌЕ - вети правда и економија за граѓаните

ЗАЕВ: СИГУРНИ СЕ ТРИ ПРАТЕНИКА ПЛУС, ОЧЕКУВАМЕ И ПОВЕЌЕ - вети правда и економија за граѓаните

НЕ УСПЕАВ: Најчевска не освои пратенички мандат

НЕ УСПЕАВ: Најчевска не освои пратенички мандат

НАЈНОВО ОД ДИК: На 93,96 отсто обработени места, СДСМ има 34,65, а ВМРО-ДПМНЕ 34,65 отсто

НАЈНОВО ОД ДИК: На 93,96 отсто обработени места, СДСМ има 34,65, а ВМРО-ДПМНЕ 34,65 отсто

Time.mk беше цел на хакерски напад

Time.mk беше цел на хакерски напад

Јанушев: ВМРО ДПМНЕ влегува во трка за составување нова влада

Јанушев: ВМРО ДПМНЕ влегува во трка за составување нова влада

Апасиев: Џабе ни се лижете, сите ќе ве стреламе

Апасиев: Џабе ни се лижете, сите ќе ве стреламе

Николовски: Водиме со три пратеника

Николовски: Водиме со три пратеника

СДСМ прослави пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО)

СДСМ прослави пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО)

ДИК со обновени резултати: Колкава е предноста?

ДИК со обновени резултати: Колкава е предноста?