16 Октомври, 2021
0.0263

Објавена е нова корона мапа која покажува кои земји се безбедни

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 14 Октомври, 2021

На најновата корона мапа, објавена денеска,  Хрватска уште е во црвена боја, а слична е состојбата и во Словенија. 

Грција е во црвено - портокаловата зона, а еден регион е во темноцрвената зона. Во остатокот од Европа, ситуацијата е многу подобра.  Сигурна дестинација е Франција, која е скоро целосно зелена, а воедно Португалија ниту Италија немаат црвени региони. Шпанија е генерално обоена со зелена боја, освен еден регион што е во црвената зона. Чешка е во портокалова зона, а Германија е црвена.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) секој четврток објавува нова ковид мапа. Ова се однесува за земјите од ЕУ. Македонија не е опфатена. Ги нема и другите земји од регионот, кои не се членки на ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Маж загина во невремето во Грција

Маж загина во невремето во Грција

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Aко избие војна во Босна, Додик ќе бара помош од Русија

Aко избие војна во Босна, Додик ќе бара помош од Русија