03 Март, 2024
0.0276

Од идната година со К 15 ќе се „омрсат“ и вработените во јавниот сектор

Објавено во: Македонија 24 Октомври, 2019

Добивај вести на Viber

Од следната година вработените во јавниот сектор и правосудството ќе добиваат К-15 и јубилејни награди. Ова е договорено меѓу синдикатот на УПОЗ и Министерството за информатичко општество и јавна администрација и ќе стои во гранковиот колективен договор за секторот кој треба да се потпише за две недели, соопшти денеска претседателот на УПОЗ, Пеце Грујовски на потпишувањето на колективниот договор на ниво на работодавач во Агенцијата за катастар.

„Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски деновиве треба да се произнесе околу предлогот за висината на К-15 по што ќе биде потпишан гранковиот колективен договор. Очекувам за две недели да ставиме потпис на Договорот“, вели Грујовски.

Тој соопшти дека досега на ниво на работодавач се потпишани 15 колективни договори во јавни институции, 10 се во подготовка, додека 3 до 4 колективни договори чекаат потпис деновиве. Меѓу нив и на Службениот весник.

„Засега добро одат преговорите во јавните институции, но многу потешко ќе оди потпишувањето на колективни договори на ниво на работодавач во правосудските органи, но се надеваме дека Гранковиот договор ќе им ги даде сите права на вработените во јавниот сектор“, нагласи Грујовски.

Колективниот договор на вработените во Агенцијата за катастар, што денеска го потпишаа претседателот на УПОЗ, Грујовски, директорот Борис Тунџев и претседателот на синдикатот во Катастарот Љубиша Јовановски опфаќа 857 работници и е потпишан по 10 години.

Тој, како што рече првиот синдикалец во Катастарот, Јовановски е преговаран две години и ги зголемува правата на работниците.

„Со овој договор вработените во Катастарот го добија правото на зголемени работни часови, правото на слободни денови и отсуство од работа, добиваат К-15 и јубилејни награди независно каде ги направиле годините на стаж и се зголемени правата од безбедност при работа. Наша задача е да го зголемиме и додатокот на платите кој сега е 15 отсто на 30 отсто“, објасни Јовановски.

Покрај колективниот договор, вработените добија и зголемување на платите и останува сега да ги дадат ефектите од работењето.

„Вработените не треба да заборават дека од другата страна на шалтерот стои граѓанинот кој го финансираше ова зголемување на платите и тој треба биде задоволен од услугата дадена од нив“, потенцира Тунџев.


Можеби ќе ве интересира

Демири: Термините за магнетна резонанца ќе бидат објавувани на Мој Термин, нема да има снимање преку ред

Демири: Термините за магнетна резонанца ќе бидат објавувани на Мој Термин, нема да има снимање преку ред

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ШТИП - ВЕЛЕС: едно лице загина, две се хоспитализирани

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ШТИП - ВЕЛЕС: едно лице загина, две се хоспитализирани

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

„ЦРНА МАИЦА И ДУКСЕР И ОСТАВИ КОЛКУ МОЖЕШ“: навивачите собираат донации за семејството на прерано заминатиот другар Андреј

„ЦРНА МАИЦА И ДУКСЕР И ОСТАВИ КОЛКУ МОЖЕШ“: навивачите собираат донации за семејството на прерано заминатиот другар Андреј

СПАСЕНА ТУРИСТКА ОД АВСТРИЈА: хеликоптер ја евакуирал од Попова Шапка поради специфичната повреда

СПАСЕНА ТУРИСТКА ОД АВСТРИЈА: хеликоптер ја евакуирал од Попова Шапка поради специфичната повреда

„Изборите ќе го означат новото време“: Силјановска-Давкова и официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

„Изборите ќе го означат новото време“: Силјановска-Давкова и официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

Апасиев: Да здивнеме, и одиме во вистинската битка - еве што кажа првиот човек на Левица по бурната недела

Апасиев: Да здивнеме, и одиме во вистинската битка - еве што кажа првиот човек на Левица по бурната недела

„Во отсуство на демократска традиција може да се појави балкански Бонапарта“ - еве што кажа Силјановска-Давкова на денешната конвенција

„Во отсуство на демократска традиција може да се појави балкански Бонапарта“ - еве што кажа Силјановска-Давкова на денешната конвенција

ВИКЕНД КАФЕ ДРУЖБА - еве со што се пофали градоначалникот на општина Куманово

ВИКЕНД КАФЕ ДРУЖБА - еве со што се пофали градоначалникот на општина Куманово