13 Јули, 2020
0.0336

Од МОСТ дадоа оценка за прегласувањето во Теарце - што забележале?

Објавено во: Македонија 26 Декември, 2016

Од граѓанската асоцијација МОСТ оценуваат дека прегласувањето на избирачкото место 2011 во Теарце помина во мирна атмосфера, со различна динамика во одзивот на гласачите, кој опадна во последните часови пред завршувањето на гласањето. 

Од МОСТ ја следеле  ситуацијата во периодот од поништувањето на резултатите од гласањето на 11 декември до прегласувањето. Потврдуваат дека немало инциднети, но со регистриран обид за поткуп, односно поднесена е кривична пријава против две лица, кои на гласачите во Теарце им нуделе поткуп за да не излезат да гласаат.

„Во текот на денот (вчера, во текот на прегласувањето) беше забележано зголемено присуство на полицијата околу гласачкото место. Околу 9 часот беше забележано дека УВ-ламбите не работат, па гласањето беше прекинато во период од 15 минути за да се набават нови, по што истото продолжи. Во понатамошната постапка на гласање и сумирање на резултатите на самото избирачко место не беа забележани нерегуларности“- стои во прелиминарната изјава на МОСТ.

За прегласувањето беа распоредени два набљудувачи кои го следеа гласањето на самото гласачко место, како и два мобилни тимови кои ја набљудуваа ситуацијата околу гласачкото место.

Од МОСТ велат дека Општинската изборна комисија Теарце имала проблем при составувањето на записникот број 21 за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на лицата кои своето избирачко право го оствариле во казнено-поправните установи. Ист проблем имало и на 11 декември во повеќе општински комисии.


Можеби ќе ве интересира

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

Владимир Панчевски ќе се бара со потерница

Владимир Панчевски ќе се бара со потерница

СТАПКАТА НА ЗАРАЗЕНИ СЕ СИМНА ПОД 10 ОТСТО: Денеска се позитивни 9,4 проценти од тестираните

СТАПКАТА НА ЗАРАЗЕНИ СЕ СИМНА ПОД 10 ОТСТО: Денеска се позитивни 9,4 проценти од тестираните

Интервју Јовановиќ: Ти ќе бидеш некој

Интервју Јовановиќ: Ти ќе бидеш некој

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАРАЗЕНИ - денеска 88 заболени од КОВИД-19

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАРАЗЕНИ - денеска 88 заболени од КОВИД-19

БЕЗ ГРИЖА ЗА КОВИД-19: Свадба во Бутел со 200 гости, журка за нова пицерија во Охрид

БЕЗ ГРИЖА ЗА КОВИД-19: Свадба во Бутел со 200 гости, журка за нова пицерија во Охрид

(ФОТО) Стигнаа последните осум хрватски автобуси - скопјани ќе се возат еколошки

(ФОТО) Стигнаа последните осум хрватски автобуси - скопјани ќе се возат еколошки

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола