22 Ноември, 2019
0.0293

Од што се плаши Макрон?

Објавено во: Свет 17 Октомври, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа потенцираше дека прерано е за преговори со Македонија и Албанија, и ги нагласи стравувањата на Франција од прилив на нови мигранти од Балканот, издвојувајќи ја Албанија. Ја спореди Европската унија со убава голема куќа во која сите живеат заедно. 

„Сега имаме одредени проблеми, еден член на семесјтвото одлучи да си замине, треба да се инвестира за поправки, а некои членки велат, дека иако не сме ја реновирале куќата, треба да каниме нови пријатели во неа. Како да им објаснам на моите граѓани дека втората земја, од каде имаме најмногу барања за азил, се луѓе што доаѓаат од Албанија, а ние треба да почнеме преговори со нив. И тие имаат безвизен режим на патување“, ова Макрон го издвои како главен проблем на кој ја темели политиката против проширување на унијата.

Вели дека им треба време да воспостават ред. 

Можеби ќе ве интересира

Виктор Орбан: Фидес може да се повлече од Европската народна партија

Виктор Орбан: Фидес може да се повлече од Европската народна партија

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји