22 Јули, 2019
0.0186

Одбран операторот кој ќе обезбеди „зелена нафта“, се чекаат платежните картички

Објавено во: Агробизнис 07 Јули, 2019

Николче Бабовски, директорот на Платежната агенција, објави дека денеска е одбран операторот со најповолна понуда на тендерот кој ќе ги снабдува земјоделците со зелена нафта во рамки на предизборниот владин проект, но при тоа не го спомена името на победникот.

- Веќе избрана е компанија на тендерот во вредност од 200 милиони денари. Наредната недела ќе биде потпишен договорот. До крајот на месецот очекувам да се дистрибуираат првите платежните картички до земјоделците. Овој проект ќе започнеше и порано но шест месеци беше заглавен во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ, рече денеска Бабовски.

Се очекува наскоро платежните картички да бидат персонизирани и да им го намалат за 30 отсто овој трошок за гориво. „Зелените“ картици ќе им се доставуваат преку подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Можеби ќе ве интересира

ДИМКОВСКИ: Досега се извезени околу две илјади тони праски кон Русија

ДИМКОВСКИ: Досега се извезени околу две илјади тони праски кон Русија

Димковски: Со санирањето на браната Слатино ќе се намали ризикот од поплави

Димковски: Со санирањето на браната Слатино ќе се намали ризикот од поплави

Бабовски: Потпишан договорот со компанијата која ќе ги снабдува земјоделците со гориво за земјоделска механизација

Бабовски: Потпишан договорот со компанијата која ќе ги снабдува земјоделците со гориво за земјоделска механизација

Oваа земја е лидер во светот по производство на лубеница, им се раѓаат дури 79 тони

Oваа земја е лидер во светот по производство на лубеница, им се раѓаат дури 79 тони

ТАЖНА СЛИКА ВО ПРЕСПА: Невремето им зададе силен удар на овоштарите

ТАЖНА СЛИКА ВО ПРЕСПА: Невремето им зададе силен удар на овоштарите

Државниот инспекторат за земјоделство во контроли кај компаниите што откупуваат пченица, откупната цена е од 9 до 10,5 денари

Државниот инспекторат за земјоделство во контроли кај компаниите што откупуваат пченица, откупната цена е од 9 до 10,5 денари

Два пати е зголемено земјоделското осигурување: Колку премии се исплатени на сметките на земјоделците

Два пати е зголемено земјоделското осигурување: Колку премии се исплатени на сметките на земјоделците