09 Август, 2020
0.0245

Одземена дозволата за работа на 1ТВ на Боки 13

Објавено во: Македонија 04 Ноември, 2019

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и ја одзеде дозволата за работа на 1ТВ. 

Советот на АВМУ на седница одржана доцна попладнево ја затвори постапката против оваа телевизија, откако претходно не се појави нејзин претставник. 

Основ за одземање на дозволата е неисполнувањето на минималните кадровски услови што се пропишани, дознава Фактор. Поточно, 1ТВ, според дозволата што ја поседуваше, имаше обврска постојано да има 30 вработени, од кои 10 новинари. 

По апсењето на Бојан Јовановски, Боки 13, кој се претставуваше како сопственик на телевизијата, најголемиот дел од новинарските имиња си заминаа од 1ТВ.

Во последните два месеци, со мали прекини, телевизијата воопшто не емитуваше програма. 

Според инфрмациите, за телевизијата се очекува да се отвори стечајна постапка до крајот на овој месец.

Пред околу три недели извесен Богдан Дамјановски се легитимираше дека сака да стане нов сопственик на телевизијата, но потоа се повлече од намерите. 

Инаку, Боки 13 е првоосомничен за случајот Рекет, и е во притвор во истражниот затвор Шуто Оризари. 


Можеби ќе ве интересира

ГИ ПРЕМИНУВА ЛИ ГРАНИЦИТЕ НА ПОЛИТИЧКА ПРИСТОЈНОСТ - еве што напиша пратеникот, професорот и лидерот Апасиев

ГИ ПРЕМИНУВА ЛИ ГРАНИЦИТЕ НА ПОЛИТИЧКА ПРИСТОЈНОСТ - еве што напиша пратеникот, професорот и лидерот Апасиев

СЕ СПОИЈА НЕБО И ЗЕМЈА - силен дожд во главниот град

СЕ СПОИЈА НЕБО И ЗЕМЈА - силен дожд во главниот град

ЗОШТО САМО 15 ОЗДРАВЕНИ ОД КОВИД - претходните денови имаше многу повќе

ЗОШТО САМО 15 ОЗДРАВЕНИ ОД КОВИД - претходните денови имаше многу повќе

КОГА ЛУМПУВАТЕ СО СТОЛИЦИ У ВИС, ПОМИСЛЕТЕ НА 523 ИЗГУБЕНИ ЖИВОТИ - Јанкуловски од Центарот за јавно здравје

КОГА ЛУМПУВАТЕ СО СТОЛИЦИ У ВИС, ПОМИСЛЕТЕ НА 523 ИЗГУБЕНИ ЖИВОТИ - Јанкуловски од Центарот за јавно здравје

ИМА ПАРИ ЗА УШТЕ 3.000 СУБВЕНЦИИ - Град Скопје потсетува на инверторите

ИМА ПАРИ ЗА УШТЕ 3.000 СУБВЕНЦИИ - Град Скопје потсетува на инверторите

ПЕНЗИОНЕРИ, ТРУДНИЦИ, ЛЕКАРИ - за нив ќе има бесплатна вакцина против сезонски грип

ПЕНЗИОНЕРИ, ТРУДНИЦИ, ЛЕКАРИ - за нив ќе има бесплатна вакцина против сезонски грип

СИТЕ ПАРТИСКИ ПЕРЈАНИЦИ МОЛЧАТ НА ФЕЈСБУК, се плашат ли да не ги откријат позициите

СИТЕ ПАРТИСКИ ПЕРЈАНИЦИ МОЛЧАТ НА ФЕЈСБУК, се плашат ли да не ги откријат позициите

СЕ СЛУЧИ ОНА НА ШТО ПРЕДУПРЕДУВАА ЛЕКАРИТЕ - празничните гужви и забави пак ја „запалија“ короната

СЕ СЛУЧИ ОНА НА ШТО ПРЕДУПРЕДУВАА ЛЕКАРИТЕ - празничните гужви и забави пак ја „запалија“ короната

ВИРУСОТ ПАК СЕ ЗАСИЛУВА - денеска дури 200 нови случаи, четворица починати

ВИРУСОТ ПАК СЕ ЗАСИЛУВА - денеска дури 200 нови случаи, четворица починати