23 Февруари, 2020
0.0243

Охриѓани затечени-поплавени домови, плажи и колекторски системи

Објавено во: Мои пари 03 Април, 2013

Низа проблеми предизвикаа обилните врнежи од дожд кои го зголемија нивото на Охридското Езеро за 21 сантиметар.  Почнувајќи од преплавениот колекторски систем кај селото Подмолје и населбата Далјан, па се до поплавените куќи во Пештани. Од Центарот за управување со кризи, инфомираат дека нивото на Охридското Езерото во последните два дена е непроменато, односно изнесува 693,96 што претставува дваесет и еден сантиметар над максималната кота која се наоѓа на 693,75 метри надморска височина. -Отсекогаш го имаме овој проблем. Поплавени ни се подрумските простории во куќите. И тоа не е само во нашата куќа, туку во повеќето во селото. Онаа пострашното допрва следува кога водата ќе се повлече. Како и да е, штетите се секогаш на наши грб.“  - изјавил Ристе Башоски, жител на крајбрежното село Пештани за охридскиот портал. И популарниот “Цип“ или станбениот комплекс во близина на центарот на Пештани, веќе подолг временски период се наоѓа под вода. -Во овој станбен комплекс има повеќе дуќани кои се под вода. Тука се наоѓа и една продавница која претрпе големи штети. Жалосно е што еден ваков објект е целосно поплавен.“ - вели жител на селото. Според професор доктор,  Здравко Крстаноски, овој проблем  за жал е предизвикан со изградбата на црнодримските хидроелектрани, со цел земјава да има електрична енергија. -Факт е дека треба да има електрична енергија, но станува збор  за акватичен еко систем од кој се зема вода за таа енергија. Проблемот настанува и лежи во нерегулираниот истек на водата од Охридското Езеро преку реката Црн Дрим.“ - вели Крстаноски. Научните работници, во повеќе наварти апелираат навремено да се регулира истекот на Охридското Езеро, со цел поплавите од пред неколку години да не ни се повторат.   Фото: Охридњуз

Можеби ќе ве интересира

УСПЕШНА ПРИКАЗНА НА СЕМЕЕН БИЗНИС: „Центро Унион“ го прослави 30 годишниот јубилеј

УСПЕШНА ПРИКАЗНА НА СЕМЕЕН БИЗНИС: „Центро Унион“ го прослави 30 годишниот јубилеј

Саниран дефектот на ул.Никола Карев бб

Саниран дефектот на ул.Никола Карев бб

Galaxy Buds+: Променете го начинот на кој што го доживувате звукот

Galaxy Buds+: Променете го начинот на кој што го доживувате звукот

Подарете можност за СРЕЌА ПЛУС и вратете се со еко скутер од 10тиот Саем за венчавки

Подарете можност за СРЕЌА ПЛУС и вратете се со еко скутер од 10тиот Саем за венчавки

Имаме стар возен парк, половина од возилата се со дизел-мотори

Имаме стар возен парк, половина од возилата се со дизел-мотори

(ФОТО) А1 Македонија вака ги мотивира вработените да ги остават возилата дома

(ФОТО) А1 Македонија вака ги мотивира вработените да ги остават возилата дома

ЈП Водовод и канализација – Скопје ги запознава најмладите со методите за контрола на водата

ЈП Водовод и канализација – Скопје ги запознава најмладите со методите за контрола на водата

Утре ќе има прекинато водоснабдување на повеќе улици

Утре ќе има прекинато водоснабдување на повеќе улици

Битолски со 10 витамини - прв јогурт со збогатен состав за поздраво детство

Битолски со 10 витамини - прв јогурт со збогатен состав за поздраво детство