18 Април, 2024
0.0343

ОЛЕСНИЛА ПЕНЗИОНЕРКА ЗА 11 000 ЕВРА: Адвокатка заврши во притвор пред да избега

Објавено во: Македонија 17 Декември, 2019

Добивај вести на Viber

Осум дена притвор доби адвокатка која ОЈО ќе ја гони за измама.

Осомничената, како што информираше обвинителството олеснила пензионерка која според надлежните ја застапувала пред ПИОМ за случај на остварување и ретроактивна исплата на семејна пензија.

Адвокатката имала полномошно и штом дознала дека на сметка на сега оштетената легнале 680 634 денари , со личната карта од пензионерката и со непознато лице кое наводно личело на нејзината клеинтка во кумановска банка пробала да направи трансфер на парите но не и успеало бидејќи им била сомнителна на службениците.

Обидот сепак и успеал од втор пат во скопска експозитура на банката кога направила да трансфер на паричните средства.

Адвокатката паднала во раце надлежните на граничниот премин Табановце по претходна пријава од Кумановската експозитура, па бидејќи може да го повтори делото а и да се пушти во бегство е приведена по барање на ОЈО.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за парламентарните избори, ветувања за подобар живот за граѓаните

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за парламентарните избори, ветувања за подобар живот за граѓаните

ВАНКОВСКА: Ќе се заложам за намалување на воениот буџет

ВАНКОВСКА: Ќе се заложам за намалување на воениот буџет

СТО НАЈВЛИЈАТЕЛНИ ЛИЧНОСТИ ВО СВЕТОТ СПОРЕД „ТАЈМ“: На листата се најде Македонката Светлана Мојсов

СТО НАЈВЛИЈАТЕЛНИ ЛИЧНОСТИ ВО СВЕТОТ СПОРЕД „ТАЈМ“: На листата се најде Македонката Светлана Мојсов

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ДО СПЕЦИЈАЛИЗАНТИТЕ: Решение ќе има после изборите

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ДО СПЕЦИЈАЛИЗАНТИТЕ: Решение ќе има после изборите

КОВАЧЕВСКИ ЗА ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН: Политичарите како во избори, даваат изјави што треба, што не треба

КОВАЧЕВСКИ ЗА ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН: Политичарите како во избори, даваат изјави што треба, што не треба

Доживотен затвор за убиената жена во Кочани со 40 убоди со нож

Доживотен затвор за убиената жена во Кочани со 40 убоди со нож

ДУИ на симулирана седница ги избра Бујар и Села за претседатели и направи уставни измени

ДУИ на симулирана седница ги избра Бујар и Села за претседатели и направи уставни измени

СОНК: Иако е период на избори, најверојатно ќе почне генерален штрајк во установите од културата

СОНК: Иако е период на избори, најверојатно ќе почне генерален штрајк во установите од културата

ГЕСТ ЗА ПРИМЕР И ПОЧИТ! Која фирма за свои сограѓани од Свети Николе ќе даде над 250.000 евра?

ГЕСТ ЗА ПРИМЕР И ПОЧИТ! Која фирма за свои сограѓани од Свети Николе ќе даде над 250.000 евра?