12 Август, 2022
0.0274

Оливер Спасовски: ДИК треба да знае зошто не е предвиден изборен молк на 15 јули

Објавено во: Македонија 24 Јуни, 2020

Добивај вести на Viber

Оливер Спасовски, техничкиот премиер на Македонија, на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека Државната изборна комисија е таа која треба да даде одговор зошто не е предвиден изборен молк на денот на самото гласање на предвремените парламентарни избори - 15 јули. Изборен молк ќе има во понеделник и вторник - 13 и 14 јули, кога ќе гласаат болните, изнемоштените и позитивните на Ковид-19, но не и последниот ден од изборите, како што е вообичаено во досегашната пракса.

- Многу поважно е каква ќе ни биде кампањата , како ќе ги следиме пораките на граѓаните, дали ќе бидеме на висина на задачата. Говорот на омраза и нападите да ги замениме со проекти. Мислам дека не е ништо намерно, мислам дека и за тој ден ќе се разгледаат опциите во ДИК, тие ќе ги донесеат одлуките по ова прашање, рече Спасовски.

За отворањето на границите без никакви рестрикции од петок и аеродромите од 1 јули вели дека анализите на Комисијата за заразни болести ја вклучуваат и епидемиолошката слика од земјите во регионот, иако кај некои од нив се зголемува бројот на позитивни на корона-вирусот.

- Отворањето на границите го најавувавме подолго време. Анализите на Комисијата се темелат на епидемиолошката слика и од нашето опкружување. Проценката е сега дека треба да има слободен проток. Прво ЕУ ги отвори границите за членките, а од 1 јули и кон трети земји, меѓу кои и земјите од целиот наш регион. Треба да се научиме да живееме со вирусот и да го промениме начинот на живот. Колективните мерки го дадоа максимумот, а сега преостануваат само да се почитуваат личните мерки, наведе Спасовски.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mигрантот не е заразен со мајмунски сипаници, а кичевчанецот не сакал да се тестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mигрантот не е заразен со мајмунски сипаници, а кичевчанецот не сакал да се тестира

Тетовецот кој бараше разголени фотографии од девојче заврши во притвор

Тетовецот кој бараше разголени фотографии од девојче заврши во притвор

Николоски го обвини Пендаровски дека се поклонил пред лажна плоча во Прохор Пчињски

Николоски го обвини Пендаровски дека се поклонил пред лажна плоча во Прохор Пчињски

Лице во струшко ограбило и се обидело да силува странска државјанка

Лице во струшко ограбило и се обидело да силува странска државјанка

ОВА НЕ Е НОВ КОВИД, НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА: Пациентот на Инфективната клиника е негативен на мајмунски сипаници

ОВА НЕ Е НОВ КОВИД, НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА: Пациентот на Инфективната клиника е негативен на мајмунски сипаници

Директорот Хасипи уверува дека свидетелства ќе има навреме за учениците

Директорот Хасипи уверува дека свидетелства ќе има навреме за учениците

Регистрирани се нови 600 заразени со корона и 10 починати

Регистрирани се нови 600 заразени со корона и 10 починати

МИГРАНТ ОД СИРИЈА СО ОСИП НА КОЖАТА Е ХОСПИТАЛИЗИРАН НА ИНФЕКТИВНА: Д-р. Капсаров подетално за состојбата на пациентот суспектен на мајмунски сипаници

МИГРАНТ ОД СИРИЈА СО ОСИП НА КОЖАТА Е ХОСПИТАЛИЗИРАН НА ИНФЕКТИВНА: Д-р. Капсаров подетално за состојбата на пациентот суспектен на мајмунски сипаници

БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ ОД ДЕНЕСКА ПА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА - пороен дожд, грмежи и засилен ветер се најновите прогнози

БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ ОД ДЕНЕСКА ПА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА - пороен дожд, грмежи и засилен ветер се најновите прогнози