16 Октомври, 2021
0.0217

Оштетен е видот на словенечки пилот откако демонстранти светеа со ласер кон хеликоптерот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 14 Октомври, 2021

Во Словенија демонстрантите светеа со ласер во полициски хеликоптер, при што е оштетен видот на еден од пилотите. 

Тој се здоби со оштетување на окото и побара медицинска помош. Степенот на неговите повреди сѐ уште не е познат. 

„Екипажот на полициски хеликоптер кој вчера ги контролираше демонстрациите против владата во центарот на Љубљана беше загрозен од ласер насочен кон него од еден од демонстрантите“, објави денеска полицијата.

На улиците во Љубљана илјадници луѓе вчера повторно протестираа поради задолжителните сертификати за вакцинација. И претходно, имаше протести при што полицијата употребуваше водени топови и солзавци за да ги растера луѓето. Словенците се бунеа затоа што без ковид сертификат не можеа да наполнат ниту гориво на бензинските пумпи. 

Можеби ќе ве интересира

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Маж загина во невремето во Грција

Маж загина во невремето во Грција

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Aко избие војна во Босна, Додик ќе бара помош од Русија

Aко избие војна во Босна, Додик ќе бара помош од Русија