27 Мај, 2024
0.0950

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација

Објавено во: Македонија 14 Април, 2024

Добивај вести на Viber


По нападот на Иран врз Израел, министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека првата одлука што ја донел денеска е формирање на Кризен штаб, кој ќе служи и за евакуација на граѓаните кои се наоѓаат во Израел.

„Аеродромот во Тел Авив беше отворен утринава, но само за ограничен превоз. Кризниот тим што го формирав утрово сега врши идентификација и прима повици од луѓе. Не можеме да знаеме каде е секој турист во моментот, па затоа ги дадов телефонските броеви за сите оние кои се на Блискиот Исток и сакаат да се вратат дома да се јават во нашите амбасади или во МНР за да можеме да им договориме превоз. “, рече Османи.

Шефот на македонската дипломатија го повика шефот на државата Стево Пендаровски да го повика Советот за безбедност. Според Османи, тие заедно со раководствата на политичките партии треба да комуницираат за последиците од војните кои ќе создадат бегалски бран кој може да ја дестабилизира државата.

„Ги повикувам и претседателот на државата да го повика Советот за безбедност, вклучително и лидерите на опозицијата и сите партии, бидејќи помасовна ескалација на Блискиот Исток може да предизвика бран бегалци кои секако ќе го искористат Балканот. значи и Република Северна Македонија со сите можни последици и оттука мора да го зголемиме отпорот на државата кон ваквите предизвици“, рече Османи.Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ОДРЖИ КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА: Гаши дефинитивно предлог за собраниски спикер

ЌЕ СЕ ОДРЖИ КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА: Гаши дефинитивно предлог за собраниски спикер

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

Маж и жена паднале со возило во Крива река и починале

Маж и жена паднале со возило во Крива река и починале

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

ОХРИД1: ЖИТЕЛИТЕ НА ТРПЕЈЦА СОЗДАДОА ДЕПОНИЈА НА БРЕГОТ НА ЕЗЕРОТО: Може да се види само со пловен објект

ОХРИД1: ЖИТЕЛИТЕ НА ТРПЕЈЦА СОЗДАДОА ДЕПОНИЈА НА БРЕГОТ НА ЕЗЕРОТО: Може да се види само со пловен објект

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиологија

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиологија

НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД НАЈАВУВААТ МЕТЕОРОЛОЗИТЕ - од петок стабилизација, но и голем раст на температурите

НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД НАЈАВУВААТ МЕТЕОРОЛОЗИТЕ - од петок стабилизација, но и голем раст на температурите

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Косач на трева удрен во сообраќајката на патот Штип - Кочани

Косач на трева удрен во сообраќајката на патот Штип - Кочани