29 Ноември, 2020
0.0200

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 27 Октомври, 2020

На Ластово, остров со 760 жители во Хрватска, кој е оддалечен околу пет часа со траект од Сплит, до денес никој не е заразен.

Мештаните немаат конкретен одговор зошто е тоа така. 

„Имавме напорно лето, многу туристи, животот е ист како и во сите други области. Луѓето ги кршат и почитуваат мерките, не постои поинакво, поспецијално однесување што го практикуваме во нашата заедница, велат мештаните.

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, преку својата страница на Фејсбук им се обрати на граѓаните и рече дека наредил целосна мобилизација на здравствениот систем.

„Живееме како остатокот од светот. Ние сме затворена средина, зад нас, од туристичка гледна точка, е успешно лето. Можеби имаме посилен колективен имунитет. Областа на островот е секако енергетски посилна поради природната средина. Благодарни сме му на Бога и се надеваме дека Тој ќе не одржи. Можеби објаснувањето е скриено во некоја нематеријална причина, имам простор да верувам во таква опција, рече шефицата на Кризниот штаб на Ластово, Маргарет Хропиќ.

Во последните 24 часа Хрватска пријави 1.413 нови случаи на коронавирус. 897 пациенти се во болница, од кои 57 се на апарати за дишење. Има и 18 смртни случаи.

Можеби ќе ве интересира

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија