25 Јуни, 2024
0.0296

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Осумгодишно неподвижно девојче од Охрид со тешка сколиоза, утрово беше транспортирано со хеликоптер од градската болница „8ми Септември“ на операција во Истанбул. 

Како што информираат, девојчето ќе биде транспортирано до спинален центар во Истанбул заради операција, објави „Фокус“.

 - Имаме протокол. Барањето за медицински хеликоптер се пушта до ЦУК на 112, после тоа барање се препраќа на одделот за воздухопловна единица при МВР. Oткако министерот на МВР одобри и потпише, се испраќа во Министерство за здравство. Министерот за здравство ни пушта барање до директорот на ГОБ „8ми Септември“ да формираме медицинска екипа за транспорт на пациент до определена дестинација со медикохоптер. Тоа е протоколот - наведува Проф. Д-р Христијан Костов, директор на ГОБ 8-ми Септември.

Фото: Притнскрин/Фокус

Можеби ќе ве интересира

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство