21 Септември, 2018
0.3127
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Освен работа и пари, Авганистан на кумановци им донесе и мешани бракови

Објавено во: Македонија 13 Март, 2018

Дел од граѓаните на Куманово кои изминативе години или пред повеќе од една деценија беа на печалба во Авганистан, склучиле бракови со луѓе  кои таму ги запознале, а кои потекнуваат од БиХ, САД,  Шпанија, Филипини, Албанија, па се до Мексико и Тајланд. 

Некои од луѓето кои стапиле во мешан брак, заедничкиот живот го продолжиле во земјата од каде потекнува брачниот партнер, но дел од нив останале да живеат во Македонија.

„Со сопругот се запознавме во Хјустон, Тексас во 2004 година, кога тргнавме на работа во Авганистан. Во тоа време се одеше преку Узбекистан, а поради тоа што таму не беше безбедно се задржавме повеќе од еден месец во САД. На почеток мислевме дека станува збор за минлива врска, но откако дознавме дека одиме во иста воена база, љубовта се зацврсти и по две години решивме да живееме заедно. Познавам и други двојки кои решиле да живеат заедно и кои се од мешан карактер, по верска, национална и друга основа и тие како нас сè уште се заедно. Симптоматично е тоа што скоро сите се одлучуваме за живот тука. Една од причините секако е нискиот животен стандард за кој сме „наоружани“ со виски плати од проектите од Блискиот Исток. Ама неретко причината е линијата на помал отпор, претворена во џеболебарски живот, седенки, баба и дедо ќе ни го чуваат детето“ – вели И.А.  која е во брак со Американец.

Таа објаснува дека иако многумина мислат дека ако се во брак со Американец би си заминале од земјава и би се „спасиле“ сепак на крајот или остануваат овде или се враќаат. Вели дека ние како народ сме интересни за другите нации, а на овие простори доколку е безбедно тогаш е едноставно да се живее убаво.

Според неа, тука традиционалните вредности имаат шарм и не можат да се споредат со шопинзи или кредитни картички на богатите сопрузи.

„Познавам жена која седум години работеше во Авганистан, запозна Американец таму, се омажи и сега се во Америка, каде исто така работи“ – објаснува Бобан Николовски од Куманово.

Сузана Андоновиќ која исто така работела во Авганистан, вели дека не се само мешаните бракови, туку има и пријателства со луѓе од различни земји кои траат со години.

„Таму има луѓе од Америка, Кенија, Индија, Грузија, Узбекистан, Косово, Босна, Македонија. Нема вера и нема националност, сите се дружат, сите се блиски и тоа е чудо. Јас имам многу блиска жена од Босна која ми беше како мајка, и 10 години по печалбата се слушаме, и еден ден ќе се видиме. Секој ден далеку од дома,  без семејството, рамо за плачење и утеха во тешки денови. Секој празник, роденден, добри или лоши денови, преку интернет ние пак сме заедно“- вели Андоновиќ.

За двојките кои се запознале во далечниот Авганистан, вели дека дел се иселиле  во Америка, а oстанатите живеат во Македонија.

И ден денес дел од граѓаните на Куманово се во Авганистан во борбата за егзистенција и едно подобро утре на нивните семејства. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО НИВ: Македонци си го киднапирале бебето во Франција

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО НИВ: Македонци си го киднапирале бебето во Франција

Што крие снимката за апсењето на Љубе Бошкоски која за прв пат е презентирана?

Што крие снимката за апсењето на Љубе Бошкоски која за прв пат е презентирана?

(ФОТО) СЕ СРЕТНАА Шекеринска и Урсула Фон дер Лаjeн: Колешките министерки со сличен стајлинг

(ФОТО) СЕ СРЕТНАА Шекеринска и Урсула Фон дер Лаjeн: Колешките министерки со сличен стајлинг

Трајко се јави за референдумот и уставните измени

Трајко се јави за референдумот и уставните измени

Математиката во Македонија може да продолжи со нови учебници

Математиката во Македонија може да продолжи со нови учебници

ОФИЦИЈАЛНО: МТСП открива кој живеел во станот во Скопјанка каде беа евакуирани жители

ОФИЦИЈАЛНО: МТСП открива кој живеел во станот во Скопјанка каде беа евакуирани жители

(ВИДЕО) РАСФРЛАНИ ПЕЛЕНИ, СМЕТ, ОТПАДОЦИ: Ваква слика затекната во станот во Скопјанка

(ВИДЕО) РАСФРЛАНИ ПЕЛЕНИ, СМЕТ, ОТПАДОЦИ: Ваква слика затекната во станот во Скопјанка

Позната листата на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се декларираа дека нема да гласаат за уставни промени

Позната листата на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се декларираа дека нема да гласаат за уставни промени

Минчо Јорданов повикан во суд

Минчо Јорданов повикан во суд