22 Октомври, 2019
0.0189

Отворена првата електронска продавница со пари од Владата

Објавено во: Економија 07 Ноември, 2012

Денеска во прилепската конфекција за детска облека „Хатра“ беше отворена првата електронска продавница, како дел од владиниот проект за субвенционирање на 50 интернет продавници оваа година. Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски истакна дека со ваквиот проект Македонија влегува во глобалниот електронски маркет кој во 2013 година ќе тежи 1.000 милијарди долари. Според него, македонските производи веќе лесно ќе се пласираат секаде, а најдобрите пет бизниси на кои им се субвенционира електронската продавница во 2013 година добиваат и бесплатно хостирање. Во Македонија досега има отворено 250 електронски продавници, но продавницата на прилепската конфекција за детска облека е прва што ја субвенционира Владата. За догодина Владата веќе најави субвенционирање на уште 100 електронски продавници

Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година