17 Август, 2019
0.0268

Oва е приказна која ќе ве мотивира да заработувате од боровница

Објавено во: Агробизнис 29 Март, 2019

Боровницата стана најисплатлива овошна култура. 

Oд ова овошје западните земји бараат големи количини. 

Веселин Ѓорѓевиќ од Боровница клубот Србија за Б92 вели дека на патот од плантажите до Европа не треба да се греши. 

Тој вели дека српската боровница е бренд. Додава дека таа во светот доживува голема популарност исто како и малината. 

Во Србија има околу 1.000 хектари под боровница. 

Шпанците и Полјаците имаат над 10.000 хектари. 

Боровницата најмногу ја бараат Герамнија, Британија, Франција, Холандија, Русија. 

Ѓорѓевиќ вели дека работата е напорна, и бара многу труд, енергија, па и вложувања. 

Можеби ќе ве интересира

Нема договор за откупната цена на грозјето: Лозарите и винариите не се на иста фреквенција

Нема договор за откупната цена на грозјето: Лозарите и винариите не се на иста фреквенција

Димковски: Денеска се исплатија 106 милиони денари за интервентната мерка за индустриско јаболко

Димковски: Денеска се исплатија 106 милиони денари за интервентната мерка за индустриско јаболко

МЗШВ: Со користење на семенски материјал и искористување на субвенциите може да се постигнат рекордни резултати

МЗШВ: Со користење на семенски материјал и искористување на субвенциите може да се постигнат рекордни резултати

Почна распределбата на картички за „зелена нафта“ во Велес, картичките се доставени до над 60% од подрачните единици

Почна распределбата на картички за „зелена нафта“ во Велес, картичките се доставени до над 60% од подрачните единици

Како се пренесува и што ја предизвикува Африканската свинска чума која „беснее“ во соседството

Како се пренесува и што ја предизвикува Африканската свинска чума која „беснее“ во соседството