30 Мај, 2024
0.0356

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

Објавено во: Балкан 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Лубенице, е древна  населба лоцирана на хрватскиот остров Крес со богата историја која датира од пред околу 4.000 години. Се наоѓа на врвот на гребен висок 380 метри со неверојатен поглед на Јадранското Море, а интересно е што во ова бајковито место живеат само двајца.

Во Лубенице има претежно градби од ист камен како и околните карпи, а некои остатоци потекнуваат од времето на старите Римјани. Од интерес се двете добро одржувани градски порти кои го опкружуваат неговиот северен и јужен крај, заедно со источниот ѕид. Укрепената црква во градот, посветена на Посетата на Пресвета Богородица, придонесува за нејзиното културно значење. Во 2005 година, Лубенице беше предложено да го заземе своето место на списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Денес таму живеат само двајца, меѓу кои и 90-годишната Марија Ловречиќ.

-Кога ќе се навратам на старите времиња, дури и половина колку што беше кога се родив, беше убаво во 1934 година. Имаше многу луѓе, живееја околу 240 - изјави Марија за ХРТ.

Таа се сеќава на времето кога овчарството, одгледувањето и риболовот беа начини на живот, но сега едвај видливи траги од минатото.

- Зимно време сме само двајца, но летото кога почнува туристичката сезона, луѓето кои поседуваат имот овде се занимаваат со туризам, па нè има повеќе - изјави Динко Млачовиќ, единствениот жител на Лубенице. ХРТ.

- Патот е малку незгоден, но еве нè, ​​убав е, многу ни се допаѓа. Плажата е прекрасна, како да сме на Малдиви - велат туристите.

Оваа плажа, издлабена во карпите и опкружена со недопрена природа, ја носи титулата една од најубавите во светот. И иако туристите од целиот свет уживаат во летото, Марија многупати слегувала таму, поправајќи ги рибарските мрежи пеш - но никогаш не пливала таму.


Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград