31 Мај, 2024
0.0346

ОВА СЕ НАЈОПАСНИТЕ ВИДОВИ ЗЕЛЕНЧУК И ОВОШЈЕ НА ПАЗАРИТЕ: Имаат најмногу пестициди, еве ја целата листа

Објавено во: Свет 12 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Проблемот е што штетноста на пестицидите најчесто се истакнува како опасност кога се посочува третманот на животните и само изложување на еден пестицид, додека во пракса сме изложени на милост и немилост на неколку видови пестициди.

Во последните години првото место убедливо го држат јагодите, но спанаќот оди во чекор со него. Вкупно 230 различни пестициди и нивните производи се пронајдени во повеќе од 38.800 неоргански примероци. 

Последните податоци добиени од европските влади од организацијата PAN Europe (Pesticide Action Network) покажуваат дека овошјето ги содржи најопасните пестициди.

Го има речиси на секоја тезга, сакаме да го јадеме, а резултатите покажуваат дека и минималното консумирање на третираното овошје е штетно за здравјето.

Врз основа на официјалните податоци, извештајот покажа дека голем дел од европските круши (49 проценти), грозјето (44 проценти), јаболката (34 проценти), сливите (29 проценти) и малините (25 проценти) биле третирани со многу опасни пестициди, а потоа и се пласираат на пазарот, иако е познато дека влијаат на развојот на бројни здравствени проблеми.

Организацијата предупредува дека многу мали дози се штетни по здравјето и наведува дека меѓу најзагадените биле португалските, белгиските и холандските круши. Ист е случајот и со јаболката - најзагадени се холандските, а потоа грчките и португалските јаболка.

Темелното миење треба да ги отстрани остатоците од пестициди на површината на производот (фунгициди кои се користат за да се спречи гниење за време на складирањето и транспортот). 

Сепак, многу современи пестициди се нарекуваат „системски“, што значи дека се апсорбираат во растението и се дистрибуираат низ сите негови ткива. Поради ова, во телото на самиот производ често се наоѓаат остатоци од пестициди, па миењето на површината нема да ги отстрани - изјави своевремено Ник Мол од британскиот огранок на организацијата ПАН.

Еве го списокот на „најозогласени“ овошја и зеленчуци. 

Јагоди

Спанаќ

Нектарини

Јаболка

Грозје

Праски

Цреши

Круши

Домати

Целер

Компир

Пиперките

Брокула

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа