20 Јули, 2024
0.0262

„Оваа наша држава Македонија плаче за диктатура“: професорката Најчевска со остра забелешка

Објавено во: Македонија 23 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Најавите за позајмување уште пред оформување на Владата ја брануваат македонската јавност. Темата дополнително бранува откако во медиумите беше споделено дека задолжувањето најверојатно ќе го направиме од Унгарија, земја членка на унијата, но и земја која на некој начин важи за „црна овца“ во ЕУ. 

Професорката Мирјана Најчевска која важи за остар критичар, се огласи и на оваа тема. Во нејзин стил, таа не изостави да посочи дека уште неформирана Владата се поврзува со земја за која под знак прашалник е дали ќе и се довери преседавањето со ЕУ. 

Значи се поврзуваме со првата по негативен статус во ЕУ држава за која размислуваат дали треба воопшто да и се довери преседавањето со ЕУ и која е под постојани казни.

Оваа наша држава Македонија плаче за диктатура.

Тоа е нивото - напиша Најчевска. 

Еве ја нејзината објава: 


Фото: Принтскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

„Каде е одговорноста на Бујар во договорот од 960.000 евра со 'ABC rent'“: Вреди бараат одговори од поранешниот министер

„Каде е одговорноста на Бујар во договорот од 960.000 евра со 'ABC rent'“: Вреди бараат одговори од поранешниот министер

ВИКЕНД ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ - најмалку 30 минути се чека на граничните премини Богородица и Табановце

ВИКЕНД ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ - најмалку 30 минути се чека на граничните премини Богородица и Табановце

БОРБАТА СО ОГНЕНАТА СТИХИЈА ПРОДОЛЖУВА - пожари на 12 локации во Македонија, еве ги деталите

БОРБАТА СО ОГНЕНАТА СТИХИЈА ПРОДОЛЖУВА - пожари на 12 локации во Македонија, еве ги деталите

КРАСНИЌИ И РАМАДАНИ ИСПОРАЧАНИ ВО МАКЕДОНИЈА - треба да одлежат уште три години казна затвор

КРАСНИЌИ И РАМАДАНИ ИСПОРАЧАНИ ВО МАКЕДОНИЈА - треба да одлежат уште три години казна затвор

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ БАРААТ ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ - МНР проценува дали им следуваат

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ БАРААТ ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ - МНР проценува дали им следуваат