24 Јуни, 2018
0.3615
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Овие зборови на милијардери ќе го променат вашиот став кон парите

Објавено во: Финансии 06 Септември, 2017

Кога бараме инспирација, се обраќаме кон практичарите, а не кон теоретичарите. Избравме 15 цитати од некои од најбогатите луѓе на планетата - од инвеститорот Ворен Бафет до технолошкиот магнат Џеф Безос. 

Еве како секој од нив размислува за бизнис, инвестиции, слободно време, успех, пари и така натаму.

СЕРГЕЈ БРИН, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА GOOGLE FOLLOWER AND ALPHABET INC. / "Ние постојано ги слушаме зборовите дека среќата со пари не се купува. Но, длабоко во моето срце знам дека парите може да не направат барем малку посреќни. Но ... не е тоа, тоа ! "

ВОРЕН БАФЕТ, - BERKSHIRE HATHAWAY / "Ќе ви кажам како да се збогатите. Затворете ја вратата. Плашете се од алчноста на другите. И терајте ги другите да се плашат, мислејќи дека сте алчни.

САРА БЛИКЛИ, SPANX FOUNDER / "Парите не те прават друга личност - тие навистина те прават оној што навистина си".

Мајкл Дел, основач и сопственик на DELL INC. "Мислам дека треба да ја разбереме деловната економија пред да се обидеме да ја разбереме самата стратегија. Како и да е, ние правиме стратегија пред да создадеме бизнис структура. Ако го направите ова во погрешен редослед, ќе пропаднете. "

Лариј Пејџ, Координатор и шеф на АЛФАБЕТ ИНК. / "Ако парите беа главна цел во нашите животи, оддамна ќе ја продадовме нашата компанија и ќе се печевме на плажа".

Џорџ Сорос, инвеститор и претседател на Одборот на директори на SOROS FUND MANAGEMENT / "Финансискиот пазар како целина е непредвидлив. Самата идеја дека идните настани може да се предвидат, воопшто не е во склад со визијата на пазарот.

МАРК ЗУКЕРБУРГ, Фејсбук основач / Никогаш не сакав само да создадам компанија. Погрешно е да се мисли дека сум заинтересиран за приходите и сето ова. За мене, да се создаде компанија не е само правење пари, туку за промена на светот ".

Мег Витман, ДИРЕКТОР НА HEWLETT PACKARD ENTERPRISE / "Кога мал бизнис расте до голем, како што се случи со eBay, тој отклучува верижна реакција. Како резултат на тоа, се појавуваат и други мали компании кои создаваат интелектуален капитал, стоки и услуги ".

Иван Шпигел, креатор на SNAP INC., Одби да ја продаде КОМПАНИЈАТА НА FACEBOOK / "Во светот на многу малку луѓе им се насмевнала можноста да создадат бизнис како нашиот. Не сум заинтересиран да го изгубам само за 15-минутна победа, и покрај се. "

ЏЕК МА, ОСНОВАЧ И ДИРЕКТОР НА ГРУПА АЛИБАБА / "Денес секој може да се збогати. Многу е покомплицирано да имате стабилен приход, да ја чувствувате вашата одговорност кон општеството и да го промените светот ".

ОПРА ВИНФРИ, МЕДИУМСКИ МАГНАТ / "Мојот финансиски успех се должи на фактот дека мојот живот никогаш не беше приоритет во мојот живот".

ЏЕФ БЕЗОС, АМАЗОН / "Верувам дека штедењето помага во иновациите, како и некои други ограничувања. Постојат неколку начини да излезете од комплицирана ситуација, а еден од нив е да го разберете вашиот сопствен пат. "

ШЕЛДОН АДЕЛСОН, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УПРАВНИОТ ОДБОР И ОСНОВАЧ НА ЛАС ВЕГАС ПЕЧАТСКА КОРПОРАЦИЈА / "Јас немав сон да се збогатам. Само сакав да постигнам нешто во мојот живот. "

Мајк Блумбург, директор на BLOOMBERG LP / "Колку повеќе пари ќе им дадете на луѓето, толку повеќе ќе трошат. Ако тие не ги потрошат, тие ќе ги инвестираат во нешто. Инвестицијата е уште еден начин да се создадат работни места. "

ИНГВАР КАМПАД, ИКЕА / "Јас сум скржавец, но што е тоа? Кога ќе ги потрошам парите за нешто, секогаш се прашувам дали корисниците на ИКЕА можат да си го дозволат тоа ... Можам секогаш да си дозволам да летам во прва класа, но ако имате многу пари, тоа не е изговор за ги трошите. Добар лидер треба да им даде пример на другите. Тоа е должност да биде таков пример барем за сите вработени во ИКЕА. "

Можеби ќе ве интересира

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?