22 Февруари, 2024
0.0641

ПАЛЕВСКИ МОЖЕ И ТОА КАКО ДА ЈА ЗАКОЧИ ЕКСТРАДИЦИЈАТА: „Му треба само добар адвокат“, велат експерти за „Фактор“

Објавено во: Македонија 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Осомничениот за монструозното убиство на малолетната Вања Ѓурчевска од Скопје и Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски-Палчо, доколку сака и доколку има добар адвокат, би можел комплетно да ја закочи постапката за екстрадиција.

Според адвокати од кривичното право, кои заради сензитивноста на случајот сакаа да останат анонимки, Палевски би можел со месеци, па и години да остане во Турција.

„ Доколку има добар адвокат, тој прво може воопшто и да не прифати да биде екстрадиран во земјава со тврдење дека во Македонија му се случува политички прогон, а во прилог на тоа многу лесно ќе обезбеди докази од експлицитните изјави на надлежните за него “ вели адвокатот кој го консултираше „Фактор“.

Според него, доколку дојде до тоа, турските власти ќе мора да ги проверат сите негови тврдења со оглед на тоа што во целиот случај индиректно е инволвирана и неговата партија, односно, користено е службено возило на партијата, а категоричните изјави само одат во прилог на тврдењето дека тој е политичка жртва во земјава.

„ Секако, постои и опција тој да ја прифати екстрадицијата, но, доколку се одлучи за другата опција, тогаш до неговата екстрадиција во земјава ќе поминат месеци“ вели тој.

Можеби ќе ве интересира

„РОДИТЕЛИТЕ НА ЛЕО НЕ ПОБАРАЛЕ НИКАКВО МИСЛЕЊЕ ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЈА ВО НАШИТЕ УСТАНОВИ“: Заменик министерката Манолева за случајот со момчето кој ја тресе Македонија

„РОДИТЕЛИТЕ НА ЛЕО НЕ ПОБАРАЛЕ НИКАКВО МИСЛЕЊЕ ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЈА ВО НАШИТЕ УСТАНОВИ“: Заменик министерката Манолева за случајот со момчето кој ја тресе Македонија

„Пошо токму промената на Уставот е клучна за масовната иселеност во Западна Македонија“ - еве што кажа Мојсоска од Левица

„Пошо токму промената на Уставот е клучна за масовната иселеност во Западна Македонија“ - еве што кажа Мојсоска од Левица

САШО МИЈАЛКОВ ДОБИ ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА „ТРЕЗОР“: Судот пресуди исто и за останатите обвинети

САШО МИЈАЛКОВ ДОБИ ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА „ТРЕЗОР“: Судот пресуди исто и за останатите обвинети

ОСМАНИ КАНДИДАТ НА ДУИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ - Ахмети: „Со Бујар го започнуваме најважниот референдум на нашето време“

ОСМАНИ КАНДИДАТ НА ДУИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ - Ахмети: „Со Бујар го започнуваме најважниот референдум на нашето време“

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

ОД ВЧЕРА НА ПЛАДНЕ МУ СЕ ГУБИ СЕКАКВА ТРАГА: Се бара Александар Јошески, семејството на Фејсбук бара помош

ОД ВЧЕРА НА ПЛАДНЕ МУ СЕ ГУБИ СЕКАКВА ТРАГА: Се бара Александар Јошески, семејството на Фејсбук бара помош

СЛУЖБЕНО ВОЗИЛО И 2.500 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА КОВАЧЕВСКИ - експремиерот доби апанажа, исто толку и ексминистерот за внатрешни

СЛУЖБЕНО ВОЗИЛО И 2.500 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА КОВАЧЕВСКИ - експремиерот доби апанажа, исто толку и ексминистерот за внатрешни

ДИПЛОМАТСКИОТ ПАСОШ СО „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ВАЖИ, НО НЕ И ОБИЧНИОТ: Проверија пратениците Лефков и Петрушевски кои влегоа во Бугарија

ДИПЛОМАТСКИОТ ПАСОШ СО „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ВАЖИ, НО НЕ И ОБИЧНИОТ: Проверија пратениците Лефков и Петрушевски кои влегоа во Бугарија

ОВА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ ЌЕ ГО ПЛАТИМЕ ВО МАРТ И АПРИЛ, А И ЛЕТОВО ДОАЃА СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“: Не чека мраз, снег и студено време а и летото можно е да се „поремети“

ОВА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ ЌЕ ГО ПЛАТИМЕ ВО МАРТ И АПРИЛ, А И ЛЕТОВО ДОАЃА СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“: Не чека мраз, снег и студено време а и летото можно е да се „поремети“