07 Април, 2020
0.0280

ПАНДЕМИЈАТА НЕМА КРАЈ: Досега 490.000 заразени со коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 26 Март, 2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 488.055 луѓе заразени со новиот коронавирус, од кои починале 22.049. Сепак од некои делови на Европа, стигаат охрабрувачки информации. Според СЗО, постојат знаци на забавување ма ширењето на инфекцијата. За прв пат Швајцарија има поголема стапка на инфекција со новиот коронавирус во споредба со Италија и на 10.000 жители во моментот има 12,4 заразени лица. Според актуелните официјални податоци во Швајцарија има 11.028 лица, а починале 154.

Не се смирува ситуацијата во Шпанија, каде се заразени речиси 50.000 лица, а во последните 24 часа починале 738. Бројката се искачи на 3.434, со што за стотина е надминат бојот на вкупно починати во Кина. Во Германија се регистрирани 50 смртни случаи од коронавирус, а со бројот на новозаразени, во Германија денеска има околу 36.000 заразени, а бројот на починати е 198. Со 528 заразени и петмина починати, Словенија е водечка од земјите од поранешна Југославија. Хрватаска има 442 заразени и еден починат, Србија – 384 заразени и четири починати.


Можеби ќе ве интересира

Инфицирани повеќе од 1 милион и 300.000 луѓе во светот, Франција на врвот по број на починати за 24 часа

Инфицирани повеќе од 1 милион и 300.000 луѓе во светот, Франција на врвот по број на починати за 24 часа

Борис Џонсон е на интензивна нега

Борис Џонсон е на интензивна нега

БРОЈАТ ЖРТВИ: Шпанија и Италија имаат над 600 починати за 24 часа

БРОЈАТ ЖРТВИ: Шпанија и Италија имаат над 600 починати за 24 часа

Болничар опиша што преживуваат луѓе на респиратори: Стравот во нивните очи ме скрши

Болничар опиша што преживуваат луѓе на респиратори: Стравот во нивните очи ме скрши

Мобилните оператори во Британија молат да не им се палат 5Г-антените

Мобилните оператори во Британија молат да не им се палат 5Г-антените

Борис Џонсон прима кислород

Борис Џонсон прима кислород

СЗО: И децата може да развијат тешка клиничка слика и да умрат од вирусот

СЗО: И децата може да развијат тешка клиничка слика и да умрат од вирусот

МОЖЕБИ ЌЕ БИДЕШ ТИВОК УБИЕЦ БЕЗ ДА ЗНАЕШ: Вирусот се пренесува и преку зборување, носи маска

МОЖЕБИ ЌЕ БИДЕШ ТИВОК УБИЕЦ БЕЗ ДА ЗНАЕШ: Вирусот се пренесува и преку зборување, носи маска

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19