22 Септември, 2020
0.0190

Партијата на Мендух Тачи влегува во Владата

Објавено во: Македонија 04 Август, 2020

Партијата на Мендух Тачи и официјално влегува во Владата. 

Демократската Партија на Албанците е првата партија која и официјално објави дека ја прифатила понудата од лидерот на СДСМ,  Зоран Заев, да влезе во составот на новата влада.

Ова го изјави Азем Садику од ДПА,  по средбата со Радмила Шеќеринска и Оливер Спасовски од СДСМ. Садику најави дека се формирами и работни групи кои ќе разговарат за деталите.

„Имавме покана за денешната средба и бевме заедно, делегацијата на партијата со претседателот. Ни се понуди можноста да бидеме дел од идната влада предводена од претседстелот на СДСМ, Зоран Заев и ние како партија ја прифативме поканата и се формирани работни групи кои ќе се предводат од претседателот и секретарот на СДСМ Љупчо Николовски“, изјави Садику.

Засега не се разговарало  за ресорите. Сите детали се оставени на работните групи.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се обрати по денешната конститутивна седница во Собранието. 

Тој најави дека се надева дека за 10 до 15 дена ќе биде формирана новата влада.

Можеби ќе ве интересира

СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА НЕМАЛО, АМА ИМАЛО 700 ИЛЈАДИ - еве колку тежеле најголемите влогови во пропаднатата Еуростандард банка

СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА НЕМАЛО, АМА ИМАЛО 700 ИЛЈАДИ - еве колку тежеле најголемите влогови во пропаднатата Еуростандард банка

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес