28 Мај, 2020
0.0196

Пендаровски: Ни претстои тежок период и треба да се намалат штетите по економијата

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 31 Март, 2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски попладнево по 4-та седница на советот за безбедност посветена на корона кризата, изјави дека министрите реферирале за тоа како се справуваат со епидемијата. 

Вели дека заклучокот е дека состојбата е сложена. 

„Досега имаме адекватна поставеност на државата и стриктно спроведување на препораките од СЗО“, вели Пендаровски. 

Рече дека ни претстои тежок период и дека треба да се намалат штетите по економијата.

До истекот на вонредната состојба ќе има најмалку уште една седница на советот за безбедност. 

Тој смета дека се добри сетот економски мерки на владата. 

Рече дека доколку од него биде побарано, би се откажал од платата додека трае епидемијата. 

Можеби ќе ве интересира

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

БРОЈОТ НА РАЗВОДИ ЗГОЛЕМЕН ЗА 22 ОТСТО: Дали институцијата брак „умира“?

БРОЈОТ НА РАЗВОДИ ЗГОЛЕМЕН ЗА 22 ОТСТО: Дали институцијата брак „умира“?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Пановски: Ме плаши зошто е потребно одеднаш да се укине полицискиот час

Пановски: Ме плаши зошто е потребно одеднаш да се укине полицискиот час

Чулев тврди дека отвориле истраги за носители на јавни функции

Чулев тврди дека отвориле истраги за носители на јавни функции