28 Мај, 2020
0.0446

Пензионер починал во самоизолација во Битола

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 31 Март, 2020

Пензионер од Битола починал додека бил во задолжителна самоизолација откако се вратил од Англија, информира Сител.

Станува збор за 66-годишен битолчанец кој живеел во стан на улицата „Димче Лахчански“ во Битола. Две недели бил сам во самоизолација, бидејќи неговото најблиско семејство живеело во Англија.

Роднините побарале полициска асистенција за да се отвори станот откако не им се јавувал на повиците.

Причината за смртта засега се уште не е позната, но се третира како потенцијален заболен од коронавирус во овие околности. 

Директорката на Центарот за јавно здравје Битола, д-р Елизабета Крстева за Сител изјави дека откако била констатирана смртта епидемиолозите зеле брис од починатиот, а телото беше подигнато од страна на погребалното претпријатие. 

Од Центарот за јавно здравје Битола очекуваат резултатите да бидат готови денес, од што зависи и како ќе се постапува со безживотното тело.


Можеби ќе ве интересира

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

БРОЈОТ НА РАЗВОДИ ЗГОЛЕМЕН ЗА 22 ОТСТО: Дали институцијата брак „умира“?

БРОЈОТ НА РАЗВОДИ ЗГОЛЕМЕН ЗА 22 ОТСТО: Дали институцијата брак „умира“?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Пановски: Ме плаши зошто е потребно одеднаш да се укине полицискиот час

Пановски: Ме плаши зошто е потребно одеднаш да се укине полицискиот час

Чулев тврди дека отвориле истраги за носители на јавни функции

Чулев тврди дека отвориле истраги за носители на јавни функции