29 Март, 2023
0.0231

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

Објавено во: Финансии 01 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Се чини дека Европската централна банка (ЕЦБ) е подготвена да изврши уште едно големо зголемување на каматните стапки утре, четврток, со цел да ја заузда инфлацијата, оценува Ројтерс. .

Официјални информации од ФЕД треба да очекуваме веќе денеска, а веднаш утре од Европската централна банка и Банката на Англија.

Претседателката на ЕЦБ Кристин Лагард, говорејќи неодамна во Давос, ја нагласи потребата монетарната политика „да остане на курсот“. Инвеститорите, исто така, сакаат да добијат увид за тоа колку долго централната банка ќе ги задржи зголемените стапки.

„Креаторите на политиката на ЕЦБ мислат дека мора да ја убијат инфлацијата и ќе престанат да ги зголемуваат каматните стапки само кога ќе видат големо подобрување во изгледите за инфлација“, рече Карстен Брзески, глобален шеф на макро во ING.

Еве пет клучни прашања кои сега се во главите на пазарите и сè понетрпеливите инвеститори.

1) Што ќе направи ЕЦБ утре?

Зголемување на стапката на депозитите на ЕЦБ за 50 базични поени до 2,5 отсто се смета за сигурно, така што пазарите ќе се фокусираат на тоа што Лагард има да каже во смисла на објаснување.

Знаците на заладување на инфлацијата ги наведоа пазарите да ги намалат очекувањата дека стапките ќе достигнат максимум околу 3,3 проценти. Креаторите на монетарната политика веќе ги доведуваат во прашање потезите на пазарот, а очекувањата би можеле да се вратат на 3,5 отсто доколку подобрата економска перспектива поттикне натамошни силни потези.

„ЕЦБ треба да биде јастреб“, рече Јон Волш, партнер во ТвентиФур Асет Менаџмент. „Не знам дали Лагард ќе каже дека пазарната цена на терминалната стапка е премногу ниска, но очекувам таа да повтори дека ЕЦБ ќе продолжи да ги зголемува стапките.

2) Дали ЕЦБ ќе испрати некакви сигнали за март и остатокот од годината?

Пазарите се надеваат на тоа, бидејќи изгледите по четврток се под знак прашалник. Некои, вклучително и холандски и словачки официјални лица, поддржуваат уште едно големо зголемување на стапките во март. Коментарите на Лагард сугерираат дека и таа би го поддржала таквиот потег.

Политиките на гулаб се повлекуваат како што се намалува инфлацијата. Италијанецот Фабио Панета смета дека ЕЦБ не треба да се обврзува на било каков конкретен потег по февруари.

„Неодамна се покренаа прашања зошто пазарите не разбираат што понатаму ќе прави ЕЦБ. Причината е делумно дека пазарите се преоптимистички, но тука е и прашањето за комуникацискиот хаос на самата ЕЦБ и кого треба да слушаме“, рече Брзески од ИНГ.

3) Можеме ли да очекуваме повеќе детали за квантитативното затегнување (QT)?

ЕЦБ планира да ги намали обврзниците купени во рамките на нејзината програма за купување средства (АПП) за 15 милијарди евра во просек месечно од март до јуни. УБС очекува ЕЦБ да повтори дека темпото на QT по јуни ќе биде дефинирано подоцна, кога некои економисти очекуваат раст на економијата.

„ЕЦБ ќе обезбеди дополнителни насоки за резимето на билансот на состојба, вклучително и како да се справи со различните програми APP и, што е најважно, исто така, за планираното олеснување на прекуграничното поседување“, рече Патрик Санер, шеф на макро стратегија во Swiss Re.

4) Колку брзо ќе падне базичната инфлација?

Не е јасно и предвидувањето на патот на инфлацијата останува незгодно.

Со ажурираните проекции на ЕЦБ кои треба да се појават во март, Лагард најверојатно ќе се најде под притисок бидејќи ЕЦБ ја разгледува основната инфлација, која ги отстранува нестабилните цени на храната и енергијата. ЕЦБ ја таргетира вкупната инфлација на 2 отсто, но официјалните лица се фокусирани на клучната мерка.

Во среда се очекуваат податоци за јануарската инфлација во еврозоната. Вкупната инфлација се намали на 9,2 отсто во декември, но основната, која исто така ги исклучува алкохолот и тутунот, се зголеми на 5,2 отсто од 5 отсто.

5) Дали ЕЦБ е пооптимист во однос на прогнозите за раст?

Марио Сентено од ЕЦБ смета дека рецесијата може да се избегне. Деловната активност изненадувачки се врати на скромниот, но сепак раст во јануари, бидејќи JPMorgan ја зголеми својата прогноза за економски раст во првиот квартал на 1 процент од пад од 0,5 проценти, потпирајќи се на проекциите на Goldman Sachs.

„Да, ЕЦБ сигурно ќе препознае подобра позадина на домашен и надворешен раст“, ​​рече Санер од Swiss Re.

„Ова всушност ќе им овозможи да утврдат дека стапките мора да се зголемат и да останат таму некое време, бидејќи посилното опкружување на побарувачката ја инхибира основната дезинфлација, што е најважно“, додаде тој.

Блиц.бизнис

Можеби ќе ве интересира

Еве колку би заработиле сега да сте вложеле 1.000 долри во Кока Кола во исто време како и Ворен Бафет

Еве колку би заработиле сега да сте вложеле 1.000 долри во Кока Кола во исто време како и Ворен Бафет

ЌЕ СЕ ДЕЛАТ НОВИ 11,3 МИЛИОНИ ЕВРА ОД СТЕЧАЈНАТА МАСА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА - ќе земаат „заглавени“ фирми, но и физички лица со повластени камати

ЌЕ СЕ ДЕЛАТ НОВИ 11,3 МИЛИОНИ ЕВРА ОД СТЕЧАЈНАТА МАСА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА - ќе земаат „заглавени“ фирми, но и физички лица со повластени камати

Со златните монети од УНИБанка купуваме дел од историјата а ја осигуруваме иднината!

Со златните монети од УНИБанка купуваме дел од историјата а ја осигуруваме иднината!

ПО ПАДОТ НА CREDIT SUISSE - Претседателот на Саудиската национална банка поднесе оставка

ПО ПАДОТ НА CREDIT SUISSE - Претседателот на Саудиската национална банка поднесе оставка

ФАКТОР НАПРАВИ ГРУБА ПРЕСМЕТКА: Еве колку ќе чини моралното менување документи заради Преспанскиот договор со новите поскапувања!

ФАКТОР НАПРАВИ ГРУБА ПРЕСМЕТКА: Еве колку ќе чини моралното менување документи заради Преспанскиот договор со новите поскапувања!

ЛУЃЕТО ЈА МРАЗАТ ИНФЛАЦИЈАТА ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ГУБЕЊЕ НА РАБОТНИТЕ МЕСТА - директор од ФЕД објасни зошто мора да ги зголемуваат каматите

ЛУЃЕТО ЈА МРАЗАТ ИНФЛАЦИЈАТА ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ГУБЕЊЕ НА РАБОТНИТЕ МЕСТА - директор од ФЕД објасни зошто мора да ги зголемуваат каматите

АНАЛИТИЧАРИ: ДА БИДЕМЕ НА ЈАСНО, ДОЈЧЕ БАНК НЕ Е НОВИОТ КРЕДИТ СВИС - паниката треба да се смири

АНАЛИТИЧАРИ: ДА БИДЕМЕ НА ЈАСНО, ДОЈЧЕ БАНК НЕ Е НОВИОТ КРЕДИТ СВИС - паниката треба да се смири

СРПСКИ СТАРТАП ГО ПРЕЖИВЕА КОЛАПСОТ НА СВБ, ЗА МАЛКУ ЌЕ ОСТАНЕА БЕЗ НИШТО - еве низ што се мораа да поминат

СРПСКИ СТАРТАП ГО ПРЕЖИВЕА КОЛАПСОТ НА СВБ, ЗА МАЛКУ ЌЕ ОСТАНЕА БЕЗ НИШТО - еве низ што се мораа да поминат

ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ДОЈЧЕ БАНК - вознемирените инвеститори бараат посигурни „брегови“

ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ДОЈЧЕ БАНК - вознемирените инвеститори бараат посигурни „брегови“