09 Декември, 2023
0.0248

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Русите од мобилизација бегаат и во Белорусија. 

Дел од нив избегаа во Грузија и Казахстан, но и во земји како Турција и Србија. 

Алиона живее во главниот град на Белорусија, Минск и поседува неколку станови. Вели дека приливот на Руси е многу голем и вели дека за становите особено се заинтересирани млади луѓе кои не сакаат да војуваат.

„Нема илјадници или десетици илјади кои доаѓаат, но побарувачката е сè уште огромна“, вели таа за ДВ. 

Цените за изнајмување скокнаа  последните денови, и тоа не само во центарот на Минск. Подобрите локации веќе чинат повеќе од 100 евра дневно.

„Дури и во предградијата тешко може да добиете стан за помалку од 100 белоруски рубљи (околу 40 евра) дневно“, вели Алиона.

Сергеј (32) од Москва избрал стан во градот Молодечно, лоциран на 70 километри од градот Минск.

„Пет дена откако беше наредена мобилизацијата, се качив во возот за Белорусија. Јас лично не добив покана, но многу колеги и познаници мораа да одат на воен рок“, вели Сергеј  кој не служел воен рок.

Избегал затоа што знае дека во случај на мобилизација може да биде повикан. откако Русија објави мобилизација, имаше гужва на аеродромите. Луѓето бегаа, а во Дагестан жители излегоа и го блокираа патот со цел нивни сограѓани да ја бидат мобилизирани. Имаше и сцени каде полицијата во Русија ги тепа луѓето кои не сакаат да се качат во автобус и да одат на обука. Украина на руските војници кои ќе се предадат им вети заштита, дека ќе се однесуваат цивилизирано со нив, дека никој нема да знае во Русија под какви околности се предале, а ако имаат проблем подоцна да се вратат дома, и за тоа ќе средат. 

Речиси милион Руси ја напуштија земјата во последните две недели откако рускиот претседател Владимир Путин ја објави својата наредба за делумна мобилизација. Според Форбс Русија, таква оценка за масовната емиграција дава извор од Кремљ.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ПОРАНЕШЕН БЕЛИСКИ ГЕНЕРАЛ: Ако избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа

ПОРАНЕШЕН БЕЛИСКИ ГЕНЕРАЛ: Ако избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа