24 Март, 2019
0.2409
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

ПЛАСМАН НЕМА: Кому овоштарите ќе ги донираат јаболката?

Објавено во: Агробизнис 05 Март, 2019

Jaболката кои не ги продадоа, овоштарите од Преспа ќе ги донираат. 

Педесет тони јаболка за кои немаше пласман, ќе ги донираат на сиромашни семејства низ целата земја. Годинава производитлите се соочуваат со ниски откупни цени.

Вака барем велат нема да ги фрлаат јаболката. 

„Сакавме со нашата хуманост да покажеме дека имаме јаболко кое ќе го донираме и ќе се додели на сиромашни семејства и хуманитарни организации“, изјави Менде Ивановски, претседател на работната група на овоштарите.

Овоштарите во Ресен имаа и средба со министерот за земјоделство, Љупчо Николовски кој им соопшти дека мерката за дополнителна субвенција од 3 денари за предадено индустриско јаболко се продолжува и ќе важи до 30 јуни 2019 година.

Се очекува со оваа мерка да се откупат до 30.000 тона јаболка.

Можеби ќе ве интересира

Николовски: Нема да дозволиме сточарите одгледувачи на овци од нивниот производ да прават загуба

Николовски: Нема да дозволиме сточарите одгледувачи на овци од нивниот производ да прават загуба

МЗШВ апелира на внимателно и одговорно однесување на сите лица кои извршуваат активности во земјоделството и во шумите

МЗШВ апелира на внимателно и одговорно однесување на сите лица кои извршуваат активности во земјоделството и во шумите

Владата го реафирмира Агросоветот кој со години беше запоставен

Владата го реафирмира Агросоветот кој со години беше запоставен