04 Април, 2020
0.0284

Плодна година и во Кавадарци, родени 5 бебиња, најмладата мајка има само 14 години

Објавено во: Македонија 02 Јануари, 2017

Машко е првото родено бебе оваа година во Општата болница во Кавадарци. Станува збор за прворотка која со помош на царски рез на свет донесе здраво машко дете.

Во текот на вчерашниот ден во оваа болница се родија пет бебиња. Две бебиња се родени со помош на царски рез, а три спонтано. 

- Во 2016 година во оваа болница се регистрирани 478 новороденчиња. Евидентирани се доста треторотки од неколкуте општини од Тиквешкиот регион, со оглед на тоа што овде се породуваат главно трудници од Кавадарци, Неготино, Росоман и Демир Капија, информираше денеска докторот Бранко Попов, началник на гинеколошкото одделение. 

Попов соопшти дека најмладата мајка од тие што се породија вчера и тоа спонтано, има само 14 години


Можеби ќе ве интересира

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција