28 Септември, 2021
0.0207

ПО 30 ГОДИНИ - Италија ги освои срцата на публиката и ја однесе победата

Објавено во: Свет, Стил 23 Мај, 2021

Италија е годинашниов победник на Евровизија, успевајќи да ги освои срцата на публиката.

Вчера во Ротердам, Холандија се одржа 65 - тото издание на најголемиот музички настан Евровизија. Во финалето се претставија 26 држави, но само една од нив ја однесе победата дома.

Оваа година трофејот заврши во рацете на претставниците на Италија, познатиот бенд Манескин. Со песната „Zitti e buoni“ освоија 524 гласови, од кои најголемиот број беа од публиката.

Франција го освои второто место, а Швајцарија третото.

Можеби ќе ве интересира

НЕМА ГОРИВO НА ПУМПИТЕ ВО БРИТАНИЈА: Војската ќе биде ангажирана да ги вози цистерните со бензин и нафта

НЕМА ГОРИВO НА ПУМПИТЕ ВО БРИТАНИЈА: Војската ќе биде ангажирана да ги вози цистерните со бензин и нафта

ВО СКОПЈЕ ОПФАТОТ НА ВАКЦИНАЦИЈА МЕЃУ 40 И 50 ПРОЦЕНТИ: На врвот е Охрид со 64 отсто, најмалку вакцинирани во Дебар, Гостивар, Куманово...

ВО СКОПЈЕ ОПФАТОТ НА ВАКЦИНАЦИЈА МЕЃУ 40 И 50 ПРОЦЕНТИ: На врвот е Охрид со 64 отсто, најмалку вакцинирани во Дебар, Гостивар, Куманово...

„Ковид“ го намали очекуваниот животен век за 10 години

„Ковид“ го намали очекуваниот животен век за 10 години

Фајзер започна клиничко испитување на лек против ковид: Ќе биде особено ефикасен во првите денови на инфекција

Фајзер започна клиничко испитување на лек против ковид: Ќе биде особено ефикасен во првите денови на инфекција

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија