20 Април, 2024
0.0268

ПО ПАДОТ НА CREDIT SUISSE - Претседателот на Саудиската национална банка поднесе оставка

Објавено во: Финансии 27 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Амар Ал Кудаири, претседател на Саудиска национална банка, која е еден од најголемите акционери на Credit Suisse, поднесе оставка само неколку дена откако неговите коментари „придонесоа“ да се спушти вредноста на акциите на швајцарскрската банка, пишува Bloomberg.

Ал Кудаири, кој стана претседател на Саудиска национална банка во 2021 година, која беше создадена со спојувањето на Националната трговска банка и Самба финансиска група, заминува „од лични причини“ и ќе биде заменет од главниот извршен директор Саид Мохамед Ал Гамди, објави весникот. 

Имено, во интервју за Блумберг на почетокот на месецов, Ал Кудаири на прашањето „дали Саудиската национална банка ќе биде отворена за понатамошни инвестиции во Credit Suisse“ доколку има уште еден повик за дополнителна ликвидност, одговори „апсолутно не“.


Акциите на швајцарската банка паднаа на историски минимум по неговите коментари. Тоа исто така влијаеше да падне вредноста на сите европски банки надолу, бидејќи инвеститорите се оддалечија од ризикот по колапсот на три американски кредитори.

Неколку дена подоцна, UBS Group AG се согласи дека го купи Credit Suisse во историски договор со посредство на владата, чија цел е да се спречи кризата на доверба која почна да се шири низ глобалните финансиски пазари.

UBS понуди да плати 3 милијарди франци (3,3 милијарди долари) за својот ривал во зделката за сите акции што вклучува обемни владини гаранции и одредби за ликвидност.

Саудиската национална банка, која е 37 отсто во сопственост на државниот фонд на кралството, забележа пад на вредноста на нејзината инвестиција во Credit Suisse за околу 1 милијарда долари за неколку месеци, откако минатата година купи околу 9,9 отсто од акциите за 1,4 милијарди франци.


Можеби ќе ве интересира

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените

Генерали Инвестментс: Централните банки ги држат пазарите на капитал во неизвесност

Генерали Инвестментс: Централните банки ги држат пазарите на капитал во неизвесност

„ВО ХРВАТСКА СЕ СЀ НАПЛАЌА, ДУРИ И ТУШОТ НА ПЛАЖА“: Сместувањето рипна на 90 евра од ноќевање, сезоната се уште не е започната, а многумина предвидуваат пропаст

„ВО ХРВАТСКА СЕ СЀ НАПЛАЌА, ДУРИ И ТУШОТ НА ПЛАЖА“: Сместувањето рипна на 90 евра од ноќевање, сезоната се уште не е започната, а многумина предвидуваат пропаст

ГОТОВО Е: Познат е датумот кога ќе заврши „копањето“ на биткоин

ГОТОВО Е: Познат е датумот кога ќе заврши „копањето“ на биткоин