30 Октомври, 2020
0.0289

ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД СТРАДА СРЦЕТО КАЈ ПАЦИЕНТИ БЕЗ ПРЕТХОДНИ КАРДИО ЗАБОЛУВАЊА: Професор д-р. Сидовска за Фактор

Објавено во: Македонија 29 Јули, 2020

И обичниот сезонски грип во некои случаи кај пациентите знае да остави последици на срцето во форма на воспаление. Истото тоа се случува и при корона вирусот, односно поради вирусната инфекција страда срцето кај млади пациенти кои претходно немале срцеви заболувања, но настануваат доколку се заразат со ковит и прележат тешка ворма на болеста, вели утринава за Фактор, професор д-р. Билјана Сидовска, една од најеминентните кадиолози во Македонија.

Професор Сидовска појаснува дека состојбата на белите дробови кои се најпогодени од корона вирусот, не може а да не остават и последици на срцето, но и на другите органи.

-Нивото на заситеност на крвта со кислород едноставно не може а да не се одрази и на другите органи во човековото тело и секако на срцето посебно. При тешка клиничка слика, при ниска сатурација со која се манифестира заболувањето на Ковид-19 се создаваат компликации на миокардитот. Станува збор за срцево воспаление кое по тешко прележан Ковид-19 е со трајни последици, потенцира професор Сидовска.

Истовремено, таа нагласува дека пак, луѓето кои веќе имаат кардиоваскуларни проблеми се најризичната група и тоа пред се оние со срцева слобост, дилатирана кардиомиопатија, хипертензија, потешки форми на аритмии.

-Дури 70 проценти од повозрасните страдаат од хипертензија, односно висок крвен притисок, а особено и поради возраста имаат и други здравствени состојби заради што корона вирусот е погубен за нив, вели професор Сидовска. 

А.Б.


Можеби ќе ве интересира

Габриел Бајрам го објави корона-тестот за да докаже дека е негативен

Габриел Бајрам го објави корона-тестот за да докаже дека е негативен

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

Почина глумецот и поранешен декан на ФДУ, Данчо Чеврески

Почина глумецот и поранешен декан на ФДУ, Данчо Чеврески

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Алармантен бројот и на суспектните на ковид: Тешко до термин за ПЦР-тест и за оние кои имаат симптоми и оние кои биле во контакт со заразен

Алармантен бројот и на суспектните на ковид: Тешко до термин за ПЦР-тест и за оние кои имаат симптоми и оние кои биле во контакт со заразен

Kaде во Македонија можете да купите куќа за неколку илјади евра?

Kaде во Македонија можете да купите куќа за неколку илјади евра?

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени