15 Јули, 2020
0.0255

ПОД ИСТРАГА: Кои судии го потпишаа решението за куќен притвор на Јанева?

Објавено во: Македонија 20 Ноември, 2019

Кои се тројцата судии од Апелацискиот суд кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да оди во куќен притвор и за кои обвинителката Вилма Русковска ќе побара финансиска истрага?. Тие се потпишани на решението за замена на притворот на Јанева во Шутка со домашен, но доцна синоќа Русковска тврдеше дека не го добила па не може да е сигурна кој го донел.

Што ќе се утврдува со таа истрага допрва ќе стане јасно.

Јанева од вчера попладнето е дома, односно во станот во центарот на Скопје во кој живее нејзиниот син. Таму ќе го чека судењето за случајот Рекет. Пристигна со полициско возило од каде излезе со качулка на главата која и го покриваше лицето.

Од Апелацискиот суд информираа дека првостепеното решение е преиначено и дека е одредена мерка куќен притвор заедно со мерки на претпазливост. Лекарската документација укажувала дека и со овие мерки може да се обезбеди нејзиното присуство. 

Таа во затворот во Шутка беше од 21 август годинава кога беше уапсена како осомничена во Рекет. Првоосомничен во тој случај е Бојан Јовановски- Боки 13, за кого вчера адвокатот Сашко Дуковски тврдеше дека е во многу лоша здравствена состојба.

A.T.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема