12 Декември, 2019
0.0189

ПОД ИСТРАГА: Кои судии го потпишаа решението за куќен притвор на Јанева?

Објавено во: Македонија 20 Ноември, 2019

Кои се тројцата судии од Апелацискиот суд кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да оди во куќен притвор и за кои обвинителката Вилма Русковска ќе побара финансиска истрага?. Тие се потпишани на решението за замена на притворот на Јанева во Шутка со домашен, но доцна синоќа Русковска тврдеше дека не го добила па не може да е сигурна кој го донел.

Што ќе се утврдува со таа истрага допрва ќе стане јасно.

Јанева од вчера попладнето е дома, односно во станот во центарот на Скопје во кој живее нејзиниот син. Таму ќе го чека судењето за случајот Рекет. Пристигна со полициско возило од каде излезе со качулка на главата која и го покриваше лицето.

Од Апелацискиот суд информираа дека првостепеното решение е преиначено и дека е одредена мерка куќен притвор заедно со мерки на претпазливост. Лекарската документација укажувала дека и со овие мерки може да се обезбеди нејзиното присуство. 

Таа во затворот во Шутка беше од 21 август годинава кога беше уапсена како осомничена во Рекет. Првоосомничен во тој случај е Бојан Јовановски- Боки 13, за кого вчера адвокатот Сашко Дуковски тврдеше дека е во многу лоша здравствена состојба.

A.T.


Можеби ќе ве интересира

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

Заев најави реакција по тврдењата на БАН дека македонски јазик не постои

Заев најави реакција по тврдењата на БАН дека македонски јазик не постои

Ја загуби битката со ракот: Почина Јана Арсовска

Ја загуби битката со ракот: Почина Јана Арсовска

СТАРТУВА ВИКЕНДОВ: Прагот на алармирање за загадувањето од 188 се спушта на 175 милиграми на метар кубен

СТАРТУВА ВИКЕНДОВ: Прагот на алармирање за загадувањето од 188 се спушта на 175 милиграми на метар кубен

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Прогласен е крај на епидемијата на морбили

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Прогласен е крај на епидемијата на морбили

Кои се новите амбасадори?

Кои се новите амбасадори?

За легализација на дивоградбите ќе се плаќа 150 отсто од комуналиите

За легализација на дивоградбите ќе се плаќа 150 отсто од комуналиите

Кој не ги сака измените на Изборниот законик - ДУИ поднеле 5.000 амандмани

Кој не ги сака измените на Изборниот законик - ДУИ поднеле 5.000 амандмани