25 Февруари, 2024
0.0241

Подобро ќе беше парите да се потрошат за закрепнување на јавниот здравствен сектор, еве што вели Савески за антикризните мерки

Објавено во: Економија, Македонија 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Објавувањето на пакетот антикризни мерки од страна на Владата по вчерашната седница беше повод за многубројни критики од граѓаните, но и од активистите во нашата земја. 

Сумата која ја вети Владата, како поддршка за граѓаните и за стопанството, според економистот Здравко Савески можеше да се вложи во позначајни инвестиции како што е опоравување на железницата, на здравствениот јавен сектор во земјата, наместо, во сегашниот поткуп на гласачи.

1. Тоа што власта излезе со најголемиот „антикризен“ пакет во момент кога е најмал ударот на кризата, а изборите се на повидок - јасно го разоткрива обидот за поткуп на гласачите.

2. Ние многу повеќе имаме криза на легитимитетот на државата отколку економска криза. А таа криза на легитимитетот на државата не може да се закрпи со тоа што на луѓето ќе им се дава по некоја илјадарка плус неколку месеци.

3. Кога веќе власта утврди дека располага со дополнителни финансии, далеку порационално ќе беше да се потроши огромната сума пари (речиси колку Скопје2014!) на структурни санации: опоравување на железницата, опоравување на јавниот здравствен сектор, обновување на запустените детски одморалишта ширум земјата... - напиша Савески. 

Еве го неговиот пост на Фејсбук:

Неговата објава секако не ги остави рамнодушни граѓаните кои дадоа и свое мисење на темата:


Можеби ќе ве интересира

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен