21 Септември, 2023
0.0355

ПОМАГАВМЕ НА СИТЕ, ЌЕ МУ ПОМОГНЕМЕ ЛИ И НА ДЕЛЧЕВО? Претседателот на ЗЕЛС ги повикува општините да се солидаризираат

Објавено во: Македонија 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот на ЗЕЛС, Орце Ѓорѓиевски, ги повика сите колеги градоначалници да се солидаризираат со Делчево.
- Вознемирувачки и апокалиптични сцени пристигнуваат од Делчево од невремето со пороен дожд кое за жал, ги поплави речиси сите куќи во понискиот дел на градот и предизвика огромна штета.  Возилата пливаат во вода, пропаднати се улици и оштетена е подземната инфраструктура, а водата не е за пиење.Со еден збор, Делчево со соочува со можеби еден од најголемите проблеми од своето постоење и затоа потребни сме сега да се солидаризираме како тоа што сме го правеле секогаш во минатото!Без разлика на политичката определба, верска или било каква - наша обврска е да помогнеме.Како претседател на ЗЕЛС, ги повикувам сите мои колеги градоначалници во Република Македонија уште еднаш да ја покажеме својата големина и да помогнеме во санирање на штетите од поплавените подрачја на нашиот источен бисер – градот Делчево.А како градоначалник на општина Кисела Вода, веќе на следната седница ќе поднесам иницијатива од советниците за обезбедување на финансиска помош од минимум 300.000 денари.Сега е момент кога секој од нас, согласно своите финансиски можности, треба да ја покажеме својата солидарност и благородност, бидејќи нема поголем и повисок чин од хуманоста.  Сме се сплотиле секаде каде што било потребно, сега сме потребни дома.Ние не можеме против природните катастрофи, но можеме да помогнеме за Делчево и делчевчани! Во ова сме заедно!- напиша тој на Фејсбук.

ФОТО: фејсбук

Можеби ќе ве интересира

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ПРЕГАЗЕН МАЛОЛЕТНИК ВЕЛОСИПЕДИСТ - Итно бил пренесен на скопските клиники „Мајка Тереза“

ПРЕГАЗЕН МАЛОЛЕТНИК ВЕЛОСИПЕДИСТ - Итно бил пренесен на скопските клиники „Мајка Тереза“

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

МОЖНИ СЕ СУПЕРЌЕЛИСКИ ОБЛАЦИ: Попоски најавува голема промена на времето, еве од кога

МОЖНИ СЕ СУПЕРЌЕЛИСКИ ОБЛАЦИ: Попоски најавува голема промена на времето, еве од кога

ШИЛЕГОВ ГОРД НА ТИТУЛАТА НА СКОПЈЕ „ЕВРОПСКА ПРЕСТОЛНИНА НА КУЛТУРАТА: Во коментари го прашуваат дали е негова заслугата

ШИЛЕГОВ ГОРД НА ТИТУЛАТА НА СКОПЈЕ „ЕВРОПСКА ПРЕСТОЛНИНА НА КУЛТУРАТА: Во коментари го прашуваат дали е негова заслугата

ПАВИЌЕВИЌ АПЛИЦИРАШЕ НА 10 СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ, ГО ИЗБРА ХАРВАРД: По борбата за правата на средношколците, сега стипендист на најпрстижниот универзитет

ПАВИЌЕВИЌ АПЛИЦИРАШЕ НА 10 СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ, ГО ИЗБРА ХАРВАРД: По борбата за правата на средношколците, сега стипендист на најпрстижниот универзитет