05 Декември, 2022
0.0336

Пописот покажа колку граѓани во Бугарија се изјасниле како Македонци

Објавено во: Македонија 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Според бугарскиот попис на населението, во земјата има 1.143 Македонци.

Во Софија денеска бугарскиот Национален статистички институт ги презентира податоците од пописот на населението реализиран лани. Освен Бугари, кои доминираат со скоро 85 проценти, како припадници на други етнички заедници се прикажани Турците и Ромите, а сите други, за кои не се соопштени податоци за припадноста, се прикажани во група „други“ кои сочинуваат 1,3 отсто од населението.  На новинарско прашање кои се другите етнички групи, сосема на крајот беа спомнати Македонци и тоа дека такво „чувство“ изразиле 1.143 лица. Бугарската етничка група брои 5.118.494 луѓе, или тоа се 84.6 отсто од вкупното населени. Македонците од Бугарија постојано бараат да можат слободно да се изјаснуваат на пописите како Македонци, без да бидат заплашувани. При отворањето на бугарскиот клуб во Битола, бугарската потпретседателка Илијана Јотова рече дека во Бугарија нема Македонци. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЗА ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА МАЈА СЕ АНГАЖИРА МНР: Ќе го организира транспортот од Јужна Африка до Охрид

ЗА ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА МАЈА СЕ АНГАЖИРА МНР: Ќе го организира транспортот од Јужна Африка до Охрид

МАЛОЛЕТНИК ВМЕШАН ВО ЛАЖНИТЕ ДОЈАВИ ЗА БОМБИ, ЈА ЗЛОУПОТРЕБИЛ И МАЈКА МУ - МВР поднесе кривична пријава за тероризам

МАЛОЛЕТНИК ВМЕШАН ВО ЛАЖНИТЕ ДОЈАВИ ЗА БОМБИ, ЈА ЗЛОУПОТРЕБИЛ И МАЈКА МУ - МВР поднесе кривична пријава за тероризам

Димитров: Европската перспектива на Западен Балкан е недоволно опиплива

Димитров: Европската перспектива на Западен Балкан е недоволно опиплива

ПОНЕКОГАШ СЕ ПЛАШЕШЕ ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ, ПРИЈАТЕЛИТЕ НЕ ВЕРУВААТ ДЕКА СЕ САМОУБИЛА: Маја е пронајдена со прострелна рана во главата

ПОНЕКОГАШ СЕ ПЛАШЕШЕ ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ, ПРИЈАТЕЛИТЕ НЕ ВЕРУВААТ ДЕКА СЕ САМОУБИЛА: Маја е пронајдена со прострелна рана во главата

ОСТРА СТАРТНА ПОРАКА ОД НОВАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СУДСКИ СОВЕТ - Дамева: Нема да има место за ниту еден корумпиран судија

ОСТРА СТАРТНА ПОРАКА ОД НОВАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СУДСКИ СОВЕТ - Дамева: Нема да има место за ниту еден корумпиран судија

СПОРЕД ДКСК, СО МОЈОТ ИЗБОР ИМА СУДИР НА ИНТЕРЕСИ - Зоран Герасимоски поднел оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и јавни обвинители

СПОРЕД ДКСК, СО МОЈОТ ИЗБОР ИМА СУДИР НА ИНТЕРЕСИ - Зоран Герасимоски поднел оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Професор иноватор од Кавадарци има решение за лажните дојави за бомби

Професор иноватор од Кавадарци има решение за лажните дојави за бомби

ФОРБС: Охрид меѓу петте најпотценети балкански градови-Зошто?

ФОРБС: Охрид меѓу петте најпотценети балкански градови-Зошто?

Третман на педијатриски мозочни заболувања во „Аџибадем“

Третман на педијатриски мозочни заболувања во „Аџибадем“