04 Јуни, 2020
0.0492

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Март, 2020

Медицинските центри во покраината Северна Рајна-Вестфалија во Германија бараат итно да биде испорачана медицинска заштита опрема, во спротивно, здравствениот систем во покраината би доживеал целосен крах.

Весникот „Билд“ денеска објави документ од Кризниот штаб на покраината, во кој е наведено дека се заканува колапс ако и понатаму се чека на испорака на заштитната опрема што недостасува. Во документот пишува:

„Сите градови и окрузи пријавуваат проблеми со набавка на заштитна опрема и средства за дезинфекција. И не само лекарите и клиниките, туку и Итната помош, како и центрите за нега на стари лица имаат сериозен проблем со недостиг од заштитна опрема“.

Карл-Јозеф Лауман, покраинскиот министер за здравство, појаснува дека биле нарачани огромни количини на заштитна опрема, но, како што вели, главна причина за моменталниот недостиг е отежнатото производство, но и испорака поради вонредните мерки што ги воведе германската влада. Инаку, покраината Северна Рајна-Вестфалија е всушност епицентарот на коронавирусот во Германија. Вкупната бројка на инфицирани пациенти со Ковид-19 во цела Германија е речиси 48.000, а починати се 281 лице. 


Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците