15 Април, 2021
0.0206

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 04 Март, 2021

Соседна Србија е пред затворање, а ситуацијата со коронавирусот во српскиот град Ниш е на раб на катастрофа. 

Тестираните се 679 луѓе, а позитивни резултати добиле 242. Штабот за вонредни ситуации оцени дека „епидемиолошката состојба е вонредна со закана да мине во катастрофална“. Дека се бележи најостар раст на бројот на новозаболени во Ниш од почетокот на пандемијата, говори и градскиот Штаб за вонредни состојби.  Градскиот Штаб наложи затворање на автопазарот, засилена е работата на комуналната полиција и на комуналните инспектори. Пред 10 дена во градот имаше 100 новозаболени, бројка што вчера беше скоро 250. 

Вирусологот и микробиологот Миланко Шеклер вели дека го поддржува предлогот на медицинскиот дел на Кризниот штаб на Србија за целосно затворање и дека се надева дека предлогот ќе биде усвоен.

„Се согласувам и ги поддржувам сите мерки предложени од медицинскиот дел на Кризниот штаб. Се надевам дека економскиот или немедицинскиот дел од кризниот штаб ќе ги усвои на следната седница. Останува да се види дали ќе победат парите или животот“, изјави Шеклер за ТВ К1.

Како пример, тој го наведе Израел, кој беше заклучен додека се спроведуваше имунизацијата, со цел да се спречат контактите и да не пропадне масовната вакцинација.

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Јанша сепак не доставил никаков нон пејпер?

Јанша сепак не доставил никаков нон пејпер?