09 Декември, 2023
0.0239

ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА РАБОТНИЦИ, ГЕРМАНЦИТЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРААТ: Работете помалку за поголема плата!

Објавено во: Финансии, Свет 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Во преговорите за нови колективни договори, неколку моќни германски синдикати бараат намалување на бројот на работни часови неделно со целосен надомест. Но, дали најголемата европска економија може да си го дозволи тоа?

Саше Халвег е или храбар или луд. Тој е менаџер на ресторанот Blümchen во Фрајбург и веќе воведе „хонорарна работа“, а сите негови работници заработуваат исто како да работат со полно работно време.

„Колективниот договор предвидува неделно работно време од 39 часа, а за истата плата работиме 31 час неделно“, објаснува тој. Основната идеја беше да се привлечат вработени, бидејќи поради хроничен недостиг на луѓе, добар дел од рестораните во Германија веќе ги затворија вратите. Клучното прашање што си го поставил е: „Што можам да си дозволам - да изгубам гости или да платам повеќе работници?

Недостигот од работници е вистинска закана и тоа не само во угостителството. Според пресметките на Институтот за истражување на пазарот на труд и занимања (ИАБ), повеќе од седум милиони работници ќе го напуштат германскиот пазар на труд до 2035 година.

Синдикатот IG Metall бара зголемување на платите за 8,5 отсто и намалување на работното време од 35 на 32 часа неделно - со целосен надоместок за плата - се за да се привлечат младите на работа.

И германскиот синдикат на машиновозачи (GDL) бара и 35 часа работа, со целосен надоместок во четиридневната работна недела за работниците во смени.

Просечното неделно работно време на сите вработени во Германија е 34,7 часа, што е релативно ниско во споредба со остатокот од ЕУ.

Според Сојузниот завод за статистика, само Данците и Холанѓаните работат помалку, а економистите наведуваат дека Германците треба да се угледаат на Шведска или Швајцарија, земји во кои луѓето не работат два часа повеќе неделно, туку работат две недели повеќе секоја година од Германците. .

Според институтот Ifo, бројот на вработени во Германија се зголемил од приближно 40 на 45 милиони од 1991 година. Сепак, вкупниот број на работни часови остана ист во овој период, рече претседателот на Институтот Ifo, Клеменс Фуест во интервју за tagesschau.de:

„Тие 45 милиони работат исто колку и 40 милиони порано. Зошто? Одговорот е „работа со скратено работно време“. Околу 29 отсто од вработените во Германија работат со скратено работно време, што е еден од највисоките удели во ЕУ. Многу жени не се целосно вработени: просечната работна недела на вработените жени е 21,4 часа. Не секогаш затоа што сакаат, но често поради семејни причини - поради недостаток на опции за грижа за децата или грижа за членовите на семејството. Со оглед на овие бројки, барањата на синдикатот се неосновани“, вели Фуест.

Оние кои сакаат да работат четири наместо пет дена за иста плата, би требало да ја зголемат својата продуктивност за 20 проценти - ова изгледа нереално и, според тоа, доколку функционира во некои случаи, долгорочно би било крајно нездраво. Во некои индустрии, како што е металургијата, таков раст на продуктивноста воопшто не е можен, сметаат економистите.

Сопственикот на ресторанот Саша Халвег е свесен дека во угостителството е можно пократко работно време, но во некои индустрии - не: „Додека можам да извлечам повеќе од мојот народ, машиновозачот може само да седи на задната страна и да го вози возот. Зголемувањето на платата или пократкото работно време нема да го подобри неговиот учинок.'


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто