01 Декември, 2023
0.0277

„ПОРШЕ“ ДОАЃА НА БАЛКАНОТ: Еве во која земја ќе отворат фабрика

Објавено во: Економија, Балкан 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Порше ги финализира плановите за изградба на фабрика за погон за електрични велосипеди во Хрватска, дознава Јутарњи лист.

Тоа ќе биде првата фабрика на германскиот автомобилски гигант во Хрватска и прва гринфилд инвестиција во локалното индустриско производство.

Ова е втора значајна инвестиција во локалното производство во областа на мобилноста, автомобилската индустрија, откако групацијата Римац најави и почна да гради сопствена фабрика во Света Недеља кај Загреб.

Сè уште не се познати деталите за фабриката за електрични велосипеди на Porsche. Сите до еден. Поради својот фокус на капацитетите и брендовите што ги има претходно, како што се Porsche и FAZUA, германскиот гигант ќе ја користи технологијата и знаењето создадени во Greyp Bikes и ќе го затвори тој бренд.

Сето ова се случува две години откако Porsche Group преку Porsche eBike Performance го презеде стартапот Greyp Bikes од Mate Rimac. Тоа беше една од најголемите аквизиции во Хрватска досега.

Се проценува дека Porsche eBike Performance платил 100 милиони куни или 13,3 милиони евра за Greyp Bikes. Првично, Porsche најави дека ќе го задржи брендот, што и го правеше до оваа година.

Во февруари, германскиот родител прво објави дека го отстранува брендот на Greyp од судскиот регистар и го заменува со својот Porsche eBike Performance. Сега дознавме дека вертикалата на Greyp во Porsche eBike Performance исто така се гаси.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА: Што се случува во Франција?

ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА: Што се случува во Франција?

ДВЕ ПОКРАИНИ СЕ ИЗДВОЈУВААТ: Има мало зголемување на невработеноста во Германија

ДВЕ ПОКРАИНИ СЕ ИЗДВОЈУВААТ: Има мало зголемување на невработеноста во Германија

Заеднички со Унгарија ќе се бориме против таксата на Бугарија за руски гас

Заеднички со Унгарија ќе се бориме против таксата на Бугарија за руски гас

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите