26 Јули, 2021
0.0176

Поскапуваат цените, а има и нови анти ковид мерки во Албанија

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 20 Јули, 2021

Кај западниот сосед има нови анти ковид мерки, но и повисоки цени. 

Во земјава од денеска е дозволено баровите и кафулињата да пуштаат музика до 23 часот, а полицискиот час се поместува и наместо од 22 часот, ќе почнува на полноќ. Од 15 јуни ќе биде дозволено собирање на 50 луѓе на отворен простор, а носењето маски во затворен простор останува задолжителна мерка. Цените во баровите и рестораните скокнаа за 1,3 отсто во однос на мај и јуни, што е најголем пораст на цените од јануари 2017 година. Македонските туристи во Албанија можат да патуваат без ПЦР тестови. 

foto Wikipedia

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција