16 Октомври, 2021
0.0220

Повеќе од 400 заразени со ковид и 13 починати

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 14 Октомври, 2021

Денес е регистриран 421 нов лабораториски позитивен случај на SARSCoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19  изнесува 195.963.

Оздравени се 395 пациенти –пријавени се 8 починати лица во изминативе 24 часа.

Министерството за здравство информирасогласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

• Направени се 2.900 тестирања, а регистриран е 42нов случај на КОВИД-19:

Скопје –211,Куманово – 32, Штип - 26Велес – 25, Кавадарци – 19, Кочани – 15, Прилеп – 13, Охрид – 12, Македонска Каменица – 9, Гевгелија – 7, Струмица, Кичево и Крива Паланка – по 6, Свети Николе – 5, Гостивар – 4, Битола, Радовиш, Берово, Виница и Демир Хисар – по 3, Кратово и Богданци – по 2, Тетово, Неготино, Ресен, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1.

• Регистрирани с395 оздравени пациенти од: Скопје 220,Куманово – 31Струмица – 20, Охрид и Тетово – по 14, Кочани – 12, Битола – 10, Штип, Велес и Кавадарци – по 9, Кратово – 7, Кичево – 6, Гевгелија и Крива Паланка – по 5, Гостивар и Пробиштип – по 4, Прилеп и Богданци – по 3, Неготино и Пехчево – по 2, Берово, Демир Хисар, Ресен, Валандово, Струга и Македонски Брод – по 1.

• Во текот на изминатите 24 часа починале лица3 од Скопје (86г, 74г, 69г) и по едно починато лице од Кратово (88г), Велес (75г), Виница (66г), Куманово (64г) и Охрид (61г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 06.09.2021 до 28.09.2021 година. Регистрирани се 3 починати лица од Скопје и по едно починато лице од Гевгелија и Битола, на возраст од 67 до 94 години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Направени се2.900тестови преку: ИЈЗ-278, ЦЈЗ Скопје-73ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-42,ЦЈЗ Тетово–38,ЦЈЗ Куманово-61,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1,Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-26, УК Пулмологија со алергологија0,ГОБ 8-ми Септември-0Институт за микробиологија–156,Жан Митрев (Филип Втори)-65,Авицена-135,Биотек-98, Систина-61, лабораторија Лаор-98,Синлаб-13, Ремедика-23, Плодност–16, Генеа-6,Никоб лаб-220, ВФВ Медикал-28,Ели Медика-24Ројал Медика –4, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0,ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 1.362

Досега во земјата се направени вкупно 1.333.204 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963 бројката на оздравени пациенти е 182.473, на починати е 6.888, а бројот на активни случаи изнесува 6.602

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

85553

3308

Куманово

11779

543

Тетово

10891

170

Прилеп

9183

193

Гостивар

7985

65

Битола

7214

190

Велес

6465

304

Кавадарци

6061

162

Охрид

6053

206

Штип

5899

212

Струмица

5822

185

Кичево

4029

131

Струга

3810

60

Кочани

3375

129

Гевгелија

2468

63

Неготино

2332

22

Свети Николе

1947

95

Радовиш

1556

60

Ресен

1547

44

Крива Паланка

1514

121

Дебар

1451

22

Берово

1217

14

Делчево

1127

41

Виница

1062

45

Пробиштип

944

34

Валандово

833

18

Кратово

612

50

Богданци

564

17

Крушево

536

13

Македонски Брод

476

11

Демир Хисар

461

32

Демир Капија

410

1

Македонска Каменица

332

40

Пехчево

315

0

Дојран

140

1

Вкупно

195963

6602

Kовид состојба 14.10.2021(податоците се заклучно со 13.10.2021)

Новозаразени:421

Тестирани:2.900

Оздравени:395

Починати:13

Вкупно дијагностицирани: 195.963

Вкупно оздравени: 182.473

Вкупно починати: 6.888

Активни случаи: 6.602

фото freepik.com

Можеби ќе ве интересира

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет