04 Јуни, 2020
0.0487

Повеќе пунктови за тестирање, бара Кризниот штаб од Куманово

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 08 Април, 2020

Повеќе пунктови за тестирање за коронавирус. Ова го бараат од Кризниот штаб во Куманово. 

Бараат Владата да го задолжи Институтот за јавно здравје правовремено да ги објавува резултатите од тестирањето за Ковид-19. 

Се бара и уредба со која ќе се измени и дополни Законот за домување, за станбените домари да се задолжат да вршат редовна дезинфекција во зградите. 

„Се задолжува општината да го затвори времениот зелен градски пазар, а на главниот градски пазар да ја врши дејноста како што претходно е наложено од ОШЗС и почитување на препораките донесени од Владата. Општината да направи реорганизација во работата на техничкиот и друг персонал во Домот за стари лица ‘Зафир Сајто’ – Куманово и по потреба да вклучи друг технички персонал од други јавни установи за потребите на домот, за да се обезбеди негово непречено работење“, се вели во соопштението.

За сите шпедиции, банки и други даватели на услуги, кои работат на граничниот премин Табановце, се препорачува да го уредат својот начин на работење согласно уредбите и препораките на Владата.

Општината да го затвори градскиот парк „Соколана“, а граѓаните да не ги користат детските и забавни паркови кои се означени со ленти дека се затворени.

Куманово денеска изгуби двајца граѓани кои починаа како последница на компликации од коронавирусот. 

Првата жртва е повозрасно лице, а втората е 27 годишната родилка. 

Куманово има 130 заразени. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

НА РЕВИЗОРИТЕ НЕ ИМ СЕ ЗБОРУВА МНОГУ ЗА ЈАНЕВА - велат, прашајте во Обвинителството

НА РЕВИЗОРИТЕ НЕ ИМ СЕ ЗБОРУВА МНОГУ ЗА ЈАНЕВА - велат, прашајте во Обвинителството