11 Декември, 2023
0.0229

ПОЗИТИВНА ПРОМЕНА: Аналитичарите на „Рабобанк“ очекуваат пад на цените на храната во 2024 година

Објавено во: Економија 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

„Рабобанк“, специјализирана холандска банка за храна и агробизнис, во својата годишна прогноза за 2024 година објави дека вкупната инфлација на цените на храната ќе биде намалена поради падот на цените на клучните суровини, бидејќи одгледувачите го зголемуваат производството како одговор на високите цени.

Во меѓувреме, побарувачката ќе се намали бидејќи потрошувачите се борат со ефектите од високите каматни стапки и инфлацијата.

Падот на цената на некои производи потенцијално ќе го зголеми профитот во млечните, месните и пекарските сектори, соопшти холандската банка.

- Генерално, очекуваме да видиме пониски цени на земјоделските производи, што ќе ја ублажи инфлацијата на храната со која се соочуваат потрошувачите - изјави за „Фајненшл тајмс“ Карлос Мера, раководител на секторот за земјоделски производи во „Рабобанк“.


Според извештаите, цените на храната, кои во голема мера се под влијание на цените на основните земјоделски производи, се зголемија во 2020 година поради пандемијата и повторно минатата година бидејќи пазарот реагираше на војната меѓу Русија и Украина - еден од најголемите светски извозници на житарки. и маслодајни семиња.

Бројот на луѓе во светот кои се соочуваат со глад ќе се зголеми на повеќе од 735 милиони до 2022 година, што е зголемување од 20 отсто во споредба со 2019 година, според ОН, а Африка е најпогодениот регион.

Низ целиот свет, цената на основните производи како што се млекото и јајцата се зголеми, што поттикна многу земји да воведат контрола на цените. Оттогаш, инфлацијата почна да паѓа во повеќето богати земји, но останува стабилна во многу делови од светот.

Сепак, „Рабобанк“ очекува дека цените на пченицата - основната храна за милијарди луѓе, особено во земјите во развој - би можеле да бидат нестабилни бидејќи светот влегува во петтата година на дефицит во глобалните резерви на жито, предупредуваат експертите.

Од сите земјоделски производи, производството на пченица се соочува со најголема неизвесност во 2024 година.

Ова ќе го остави светот повеќе зависен од руската жетва. Русија би можела да одлучи да продава само на „пријателски“ земји или да воведе други извозни ограничувања, изјави Мера за „Фајненшл тајмс“.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МНОГУ ЗЕМЈИ СЕ МАЧАТ СО ИНФЛAЦИЈА: Во Кина се случува обратното, цените паѓаат

МНОГУ ЗЕМЈИ СЕ МАЧАТ СО ИНФЛAЦИЈА: Во Кина се случува обратното, цените паѓаат

КОЈ ЌЕ СЕ ИЗРАДУВА СО 17 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПОСРЕДНО ПРЕД НОВА ГОДИНА - Мермерен комбинат Прилеп ќе дели дивиденда од акумулирани добивки

КОЈ ЌЕ СЕ ИЗРАДУВА СО 17 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПОСРЕДНО ПРЕД НОВА ГОДИНА - Мермерен комбинат Прилеп ќе дели дивиденда од акумулирани добивки

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта