22 Мај, 2018
0.4617
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Правилото за 72 часа-го следат сите милионери и одат кон врвот

Објавено во: Финансии 08 Септември, 2017

Дали имате сон? Или можеби имате неколку - големи или не толку големи. Сега размислете колку од вашите соништа се исполнети и колку далеку нивните перформанси зависеа од нивната сложеност? Или, од што зависи сето ова?

За првпат правилото за 72 часа беше опишано од германскиот писател Бодо Шефер. 

Тоа гласи: ако имате какви било планови или соништа, започнете ги во рок од 72 часа од моментот кога ќе дојдете до идејата. Во пракса, ова може да бидат мали чекори, но мора да го сторите тоа. Овој феномен е објаснет не само од психолози, туку од следбеници на мистичната страна на животот. Значи, без оглед на светот што го имате, ова правило се вклопува во него.

Според мистиците, ако не направите ништо во насока на остварувањето на вашиот сон, универзумот нема да "стори" ништо. Како што го заборавивте својот сон, така и Универзумот ќе го отфрли. Според психолозите, потсвеста размислува во сликите - ги дели плановите и соништата за постојните и непостоечки, во зависност од тоа колку сериозно ги разгледувате и какви се вашите намери да ги спроведат. Приближниот животен век на намерата за изведување на одредена идеја е 72 часа по појавата. 3 дена е периодот во кој вашата желба е сè уште свежа и потврдена со акција.

Значи, ако сакате нешто - планирајте ги чекорите штом ќе бидат мали. Ова ќе ве приближи до успех - со упорност и желба.

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?