09 Декември, 2022
0.0231

ПРЕД ДА ГО УБИЕ, ГО ТЕРАЛ ДЕВОЈЧЕТО ДА СЕ ЈАВУВА КАЈ МАЈКАТА И ДА ЈА ПОВИКУВА - како Центарот за социјални работи му дал дозвола на Марко да биде насамо со Петра

Објавено во: Балкан 06 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Кобниот ден Марко Б.(35) го принудил детето да и се јави на мајка си и да и каже колку и е таму убаво и да ја покани да дојде, а кога несреќната жена не се согласила на тоа, тој го удавил девојчето, па се обесил.

Марко Б.(35) од Вршац, кој во вторникот ја удави ќерка си Петра (3) и се обеси, пред само седум дена е осуден за семејно насилство, а се сомнева дека си ја убил ќерката за да и се одмазди на сопругата Сузана која го пријавила за насилство и покренала развод!

Според извор на Фактор, Марко во вторникот земал слободен ден од работа и ја донел ќерка си во својот изнајмен стан, а тоа бил прв пат да го гледа детето сам, за жал и последен пат. Извор близок на мајката за Курир вели дека Сузана била шокирана од одлуката на Центарот за социјална работа што и покрај убеденоста и тоа што Марко Б. е психијатриски пациент, решил да му додели старателство и да дозволи самостојни посети.

Тажна глетка вчера имаше пред куќата на несреќната Сузана Б. Смртта на малата Петра беше залепена на ѕидот, додека нејзините играчки се уште стоеја во дворот. Семејството, пријателите и соседите дојдоа да им изразат сочувство на Сузана и нејзината прабаба, а мајката преку својот Фејсбук профил најде сила да ги информира сите за местото и времето на погребот на нејзиниот ангел. - Со тажно срце ги известуваме нашите роднини, пријатели и познаници дека нашата драга и драга Петра почина на 4 октомври во третата година. Погребот ќе се изврши на 6 октомври во Вршац во 16 часот од капелата. Мир на неа - пишува во некрологот што го сподели мајката на девојчето.

- Таа се пожалила на таа одлука, а вработената во Центарот за социјална работа и рекла: „Што знаеш, таа проценка ја дава некој што е постручен од тебе!“ Се смета дека ова убиство на дете е директен пропуст на Центарот за социјална работа. Замислете, добил хартија на која пишува „нема опасност за детето“?! – ни вели изворот, кој исто како и мајката е надвор од себе.

Изворот понатаму вели дека во вторникот пред злосторството Марко Б ја терал Петра да се јавува.

-Малата Петра на денот на убиството неколку пати и се јавила на мајка си на видео повик и и рекла: „Мамо, дојди, дојди кај нас, многу ни е убаво овде“. Излегува дека го натерал детето да каже така за да ја намами Сузана ...

Работел во Градската управа

Марко Б. работел во Градската управа на Вршац, а неговите колеги велат дека се во шок поради се што се случило. - Марко кој е вработен овде и Марко кој го направи тоа дело се една работа, тие се две крајности и не се споредуваат. Марко е добар колега во секоја смисла, и како извршител и како колега, беше високо образован, сериозно работеше во администрацијата. Не можеме да поверуваме - изјави шефицата на градската управа во Вршац, Славица Поповиќ...

Извор: Курир.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Бугарски пратеник рече дека Русија е агресор и ќе ја изгуби војната, по што го исфрлија од партијата

Бугарски пратеник рече дека Русија е агресор и ќе ја изгуби војната, по што го исфрлија од партијата

Маскирани лица со тврди предмети мавале кон возило на новинари во Митровица

Маскирани лица со тврди предмети мавале кон возило на новинари во Митровица

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната